Święta Wielkanocne to najważniejsze święto dla chrześcijan. W Wielką Sobotę święcone są pokarmy. Wierni adorują Jezusa Chrystusa przy Grobie Pańskim

Wielka Sobota jest dniem wyciszenia i oczekiwania na Niedzielę Zmartwychwstania.

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa i Ojca Pio na Tarpnie w Grudziądzu.

Święta Wielkanocne to najważniejsze święto dla chrześcijan. Wielka Sobota – to w kościołach święcenie pokarmów i adoracja Jezusa Chrystusa przy Grobie Pańskim. Najważniejsza podczas Wielkiej Soboty jest liturgia sprawowana w noc Zmartwychwstania Pańskiego. Stanowi ona integralną część Triduum Paschalnego. Msza święta tej nocy, nawet sprawowana przed północą jest już mszą niedzieli zmartwychwstania.

Wiele osób poszło w Wielką Sobotę do spowiedzi i skorzystało z sakramentu pokuty.

Zwyczaj święcenia pokarmów znany jest w Polsce od wieków. Wierni przynoszą w koszyczkach tzw. „święconkę”. Zwykle są to: jaja (symbol nowego życia), baranek z masła, cukru, czekolady lub ciasta z chorągiewką z napisem Alleluja (symbolizuje zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa), sól kuchenna (symbolizuje ochronę przed zepsuciem), chleb, wędliny, chrzan, miód, pieprz i babka wielkanocna. Koszyczki są pięknie przystrojone, często gałązkami bukszpanu, barwinkiem lub borowiną.

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Święta Wielkanocne to najważniejsze święto dla chrześcijan. W Wielką Sobotę święcone są pokarmy. Wierni adorują Jezusa Chrystusa przy Grobie Pańskim

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu