Takie inscenizacje to najlepsza lekcja historii! Trzy Dni Twierdzy Grudziądz wstrząsnęły miastem. Było co oglądać i podziwiać (zdjęcia)

W niedzielę pożegnaliśmy grupy rekonstruktorów, którzy stworzyli nad Wisłą – zwłaszcza w sobotę – niesamowitą inscenizację historyczną. Dni Twierdzy Grudziądz wpisały się już do kalendarza najbardziej widowiskowych wydarzeń w mieście.   

Walki o Twierdzę Grudziądz nawiązywały do oblężenia grudziądzkiej Cytadeli przez wojska francusko-polsko-heskie w 1807 roku. FOT. ANETTE

Od 9 do 11 września na grudziądzkiej Starówce widzieliśmy umundurowanych żołnierzy z czasów oblężenia Cytadeli przez wojska francusko-polsko-heskie w 1807 roku. W piątek wieczorem na nadwiślańskich błoniach rozłożył się obóz a w sobotę nastąpiła kulminacja efektownych pokazów. Emocje budziła inscenizacja potyczki o Bramę Wodną, interesująco wypadł pokaz medycyny epoki napoleońskiej oraz pokazy musztry, umundurowania i uzbrojenia.

Tak prezentowali się w historycznych mundurach żołnierze polskiego pułku walczącego ramię w ramię z żołnierzami armii napoleońskiej. FOT. MARYLA RZESZUT

Wszyscy czekali jednak na najważniejszą akcję militarną: bitwę o Twierdzę Grudziądz. Inscenizacja przebiegła efektownie, ale ponoć mogła wypaść lepiej. Żołnierze wojsk polskich walczących u boku Napoleona zwrócili uwagę na niezbyt korzystna pogodę: – Dobrze, że nie pada, ale jest pochmurno i trochę mgliście. Lepiej, gdyby bitwa o Twierdzę Grudziądz rozpoczęła się wcześniej niż o godz. 19.30. Byłoby jaśniej i lepiej byłoby wszystko widać. Z drugiej strony wystrzały efektowne są o zmroku, więc godzina wpół do ósmej wieczorem jest jakimś kompromisem… Zrobimy wszystko, żeby cały nasz potężny wysiłek przełożył się na efektowne widowisko…   

Dramaturgia walk była przemyślana i odpowiednio wykonana. FOT. ANETTE

Było efektownie, dramatycznie, pięknie! Rekonstruktorzy spisali się bardzo dobrze. A dodatkowy efekt daje sceneria: błonia nadwiślańskie ze szpalerem zabytkowych spichlerzy są niepowtarzalnym, idealnym tłem dla historycznych widowisk rekonstrukcyjnych.

Dni Twierdzy Grudziądz organizowali: Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza i Stowarzyszenie Garnizon Grudziądz.

(marz)

FOT. ANETTE, MARYLA RZESZUT

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Takie inscenizacje to najlepsza lekcja historii! Trzy Dni Twierdzy Grudziądz wstrząsnęły miastem. Było co oglądać i podziwiać (zdjęcia)

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Podobne wpisy:

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu