Teatr Współczesny ze Szczecina wystawił w Grudziądzu dreszczowiec. Spektakl „Kalifornia nieśmiertelni” wbił publiczność w fotele… (zdjęcia)

Po tym, co wykreował na grudziądzkiej scenie świetny aktor Maciej Litkowski, jest się nad czym zastanowić. Dziwne zbiegi okoliczności śmierci polskich artystów w Hollywood, np. kolejnych członków rodziny Frykowskich, Krzysztofa Komedy czy żony Romana Polańskiego – Sharon Tate układają się w jakieś koszmarne fatum. Przypadek?

Autorką sztuki jest Justyna Litkowska a spektakl powstawał etapami, budowany przez kolejne archiwalne zdjęcia, filmy, wspomnienia świadków zdarzeń. Nie jest to więc do końca baśń, lecz precyzyjnie udokumentowana historia o polskich twórcach, którzy trafili do Los Angeles z pragnieniem zrobienia kariery. Krzysztof Komeda, Marek Hłasko, Roman Polański to postacie znane, wokół których narosło sporo mitów, ale spektakl przypomina dobrze znane z prasy, radia i telewizji wydarzenia. Odkrywa też przed publicznością nieznane fakty z życia tych gwiazd. Dziwnym trafem wiele osób traci życie w tragicznych okolicznościach. Misternie tkany z tych faktów, obrazów, wspomnień, cytatów i rekwizytów spektakl układa się we wstrząsającą całość. Gdy na koniec Maciej Litkowski zrzuca koszulę a na torsie ma wypisane „Satan look at me”…  to wywołuje ciarki i autentyczny lęk przed złem.

Spektakl w formule wykładu czy też mowy sądowej albo relacji śledczego przemawia silnie dzięki charyzmatycznemu Litkowskiemu ale też projekcjom, których autorką jest Kinga Dalska.    

Po przedstawieniu publiczność została na spotkaniu z reżyserem Szymonem Kaczmarkiem  i aktorem Maciejem Litkowskim. Ciekawą dyskusję poprowadziła Beata Kastner a niektórzy z widzów skorzystali z możliwości zadania pytań.

Ta część publiczności, która posiada karnety już się zastanawia, na który spektakl zagłosować po zakończeniu Grudziądzkiej Wiosny Teatralnej „W oparach absurdu”. Wybór nie będzie łatwy…  

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT

Fot. Maryla Rzeszut
Fot. Piotr Nykowski

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Teatr Współczesny ze Szczecina wystawił w Grudziądzu dreszczowiec. Spektakl „Kalifornia nieśmiertelni” wbił publiczność w fotele… (zdjęcia)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu