Koncerty w 6. edycji. Pierwsze dwa za nami. Trzeci 26 września w Państwowej Szkole Muzycznej. Festiwal upamiętnia legendę, Piotra Janowskiego z Grudziądza

Od 24 do 26 września w Grudziądzu odbędzie się szósta edycja festiwalu imienia Piotra Janowskiego – jednego z najwybitniejszych skrzypków XX wieku. Na koncerty zaprasza Muzeum im. ks. W. Łęgi i Państwowa Szkoła Muzyczna.  Wstęp bezpłatny.

Piotr Janowski jako 16-latek wygrał Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Wieniawskiego. Występował z najlepszymi orkiestrami, nagrywał płyty. Jego niesamowitą karierę światową przerwała nagła śmierć w Londynie w 2008 roku.

Przypominamy światową sławę – skrzypka Piotra Janowskiego, który pochodzi z Grudziądza. Urodził się 5 lutego 1951 r. Miał 8 lat, gdy rozpoczął naukę gry na skrzypcach w Państwowej Szkole Muzycznej w Grudziądzu. Wybitnie uzdolniony muzycznie już w dzieciństwie zasłynął jako cudowne dziecko. W wieku 16 lat został pierwszym polskim laureatem Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.

Zaliczany jest do grona najwybitniejszych skrzypków XX wieku.

Występował na całym świecie, grał z najlepszymi orkiestrami, nagrał wiele płyt.

Jego nadzwyczajną karierę przerwała nagła śmierć. Zmarł na zawał serca w Londynie w 2008 r. Pochowany został na Powązkach w Warszawie. Na jego grobie jest rzeźba – popiersie wybitnego skrzypka.

Żona Piotra Janowskiego – pianistka Joanna Maklakiewicz występowała we wcześniejszych edycjach festiwalu w Grudziądzu.  Zagra także w tym roku. Wspominała, że mąż mieszkał niedaleko Parku Miejskiego, któremu w 2015 roku nadano imię Piotra Janowskiego i odsłonięto poświęconą mu tablicę.    

Tegoroczny festiwal w Grudziądzu poświęcony jest szerokiemu spektrum muzyki klasycznej. Począwszy od polskich, ludowych inspiracji, poprzez muzykę romantyczną i wirtuozowską aż do chińskiego i japońskiego orientu.

Koncerty odbędą się w Muzeum im. ks. dr. W. Łęgi przy ul. Wodnej i w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. St. Moniuszki przy ul. Armii Krajowej 10.

Park Miejski w Grudziądzu nosi imię Piotra Janowskiego. W tym parku odsłonięta została tablica jego pamięci. Odsłoniła ją żona wybitnego skrzypka – Joanna Maklakiewicz. FOT. MARYLA RZESZUT

PROGRAM VI FESTIWALU IM. PIOTRA JANOWSKIEGO W GRUDZIĄDZU

24 września, Muzeum im. ks. dr. W. Łęgi, godz. 17.00
„Piotr z Grudziądza na Jedwabnym szlaku i w Krainie Samurajów”
Wykonawcy: Maria Pomianowska – suka biłgorajska, fidel płocka, Mingjie Yu (Chiny)- zheng

25 września, Muzeum im. ks. dr W. Łęgi, godz. 17.00
„Historie miłosne. Clara i Robert Schumann”, Wystąpią: Michał Rajewski -baryton, Marek Bugajski – altówka, Joanna Maklakiewicz – fortepian

26 września, PSM im. St. Moniuszki, godz. 17.00
„Wirtuozi z sąsiedztwa”, Wykonawcy: Monika Skruszewicz – skrzypce, Michał Rajewski – baryton, Joanna Maklakiewicz, Tomasz Gust, Mischa Kozłowski – fortepian

Na wszystkie koncerty wstęp jest bezpłatny.

(marz)

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Koncerty w 6. edycji. Pierwsze dwa za nami. Trzeci 26 września w Państwowej Szkole Muzycznej. Festiwal upamiętnia legendę, Piotra Janowskiego z Grudziądza

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Podobne wpisy:

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu