Historyczny dzień dla Grudziądza: 15 września 2023 r. powstaje publiczna, wyższa szkoła zawodowa przy Wojskowych Zakładach Uzbrojenia. Pierwszy kierunek: mechatronika (zdjęcia) 

To wynik starań wielu osób ponad podziałami politycznymi. Grudziądz ma swoją wyższą uczelnię. Nie oddział, nie filię, ale szkołę tworzoną od podstaw.   

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w WZU podpisuje rozporządzenie o powołaniu publicznej, Wyższej Szkoły Zawodowej w Grudziądzu.

To było wielkie święto w Wojskowych Zakładach Uzbrojenia. Gospodarzem był prezes WZU w Grudziądzu Piotr Tefelski. Przybyli parlamentarzyści, m.in. Joanna Borowiak, ministrowie, m.in. Anna Gębicka, władze miasta i regionu – wicewojewoda Józef Ramlau, członek zarządu Polskiej  Grupy Zbrojeniowej Jakub Roszkowski, biznesmeni. Był prezes Rządowego Centrum Legislacji Krzysztof Szczucki, ks. biskup Wiesław Śmigiel i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Kosiński. Wszyscy podkreślali, że powstanie uczelni to wynik starań ponad podziałami politycznymi. Wśród gości byli też przedstawiciele firmy Lockheed Martin i innych zagranicznych, współpracujących z WZU a także reprezentanci wyższych uczelni w Polsce m.in. Politechniki Poznańskiej.

Od prawej: Maciej Glamowski, Kinga Łaszewska, Róża Lewandowska, prof. Aleksander Goch.

Wielką satysfakcję z powstania publicznej, wyższej uczelni mają prezydent Grudziądza Maciej Glamowski i wiceprezydent Róża Lewandowska. Już dawno władze miasta przeznaczyły kamienicę przy ul. Kosynierów Gdyńskich 17 na rektorat tej uczelni i inne niezbędne pomieszczenia. Przegłosowała to Rada Miejska w Grudziądzu. Uczelnia powstała przy WZU będzie korzystać z nowoczesnej, miejskiej bazy szkoleniowej. Cieszył się także pełnomocnik prezydenta ds. szkolnictwa wyższego prof. Aleksander Goch. Można było zabiegać w ministerstwach o akceptację dla powołania uczelni wyższej, gdy wcześniej zapewniona została baza i miejsce do jej utworzenia.

Podpis pod rozporządzeniem powołującym publiczną Wyższą Szkołę  Zawodową w Grudziądzu złożył wobec wszystkich obecnych i mediów Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, który pogratulował twórcom uczelni i powiedział: – Kiedyś z Grudziądza do Dęblina, w lubelskie, przeniesiono słynną Szkołę Orląt kształcącą pilotów. Rewanżujemy się i lokujemy w Grudziądzu wyższą uczelnię, która ma szanse rozwinąć się z czasem w akademię.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek dziękował władzom Grudziądza:

Publiczna Szkoła Zawodowa przy WZU jest pierwszą tego typu uczelnią w Grudziądzu. Kształcić będzie specjalistyczne kadry dla przemysłu obronnego i cywilnego.

– Grudziądz zawsze miał aspiracje bycia miastem akademickim. 15 września 2023 roku to przełomowa data. Powstaje publiczna, wyższa uczelnia zawodowa, która ma perspektywy rozwoju o kolejne kierunki, nie tylko mechatronikę – mówił  Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – Przy szpitalu jest kilkanaście hektarów, zapisanych w planie zagospodarowania jako teren pod szkolnictwo wyższe. Idealnie nadaje się na campus studencki.

TEKST, FOT. I WIDEO: MARYLA RZESZUT

Minister Przemysław Czarnek (z prawej) i prezes WZU w Grudziądzu Piotr Tefelski.
Prezes WZU Piotr Tefelski (z mikrofonem) podkreśla rolę władz miejskich Grudziądza z prezydentem Maciejem Glamowskim.
Wystąpił Zespół Reprezentacyjny Wojska Polskiego. Pięknie wykonał hymn RP, Gaude Mater Polonia i znane piosenki żołnierskie.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Historyczny dzień dla Grudziądza: 15 września 2023 r. powstaje publiczna, wyższa szkoła zawodowa przy Wojskowych Zakładach Uzbrojenia. Pierwszy kierunek: mechatronika (zdjęcia) 

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu