Rocznica jego męczeńskiej śmierci szczególnie uroczyście obchodzona jest w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w Warszawie, gdzie znajduje się jego grób i sanktuarium.
19 października 1984 r. w rejonie wsi Górsk koło Torunia funkcjonariusze IV Departamentu MSW, zwalczającego Kościół Katolicki, uprowadzili, a później torturowali i zamordowali 37-letniego księdza Jerzego Popiełuszkę, duszpasterza ludzi pracy, kapelana Solidarności, organizatora Mszy św. za Ojczyznę odprawianych w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w Warszawie. Umieścili go w worku i wrzucili do Wisły koło tamy we Włocławku.
19 października obchodzimy także Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych, który jest wyrazem hołdu dla kapłanów dających swą postawą świadectwo męstwa i postawy patriotycznej.
Ks. Jerzy Popiełuszko często przytaczał słowa: „Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą.” (Mt 10, 28)
Uroczyste obchody zorganizowano także w województwie kujawsko-pomorskim. – Kujawy i Pomorze naznaczone są męczeńską krwią księdza Jerzego, mamy szczególną odpowiedzialność i przywilej godnego uczczenia tej rocznicy. Ale ta śmierć nie była daremna. Ostatecznie bowiem prawda zawsze zatriumfuje nad kłamstwem, nadzieja przezwycięży zwątpienie, a życie pokona śmierć. Wciąż aktualne są słowa, które uczynił istotą swojego nauczania, przesłaniem swego życia, testamentem pozostawionym narodowi: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj” – podkreśla marszałek Piotr Całbecki, który jest inicjatorem przyjętego przez sejmik województwa stanowiska w sprawie obchodów.
WŁOCŁAWEK
Procesją pod krzyż na zaporze we Włocławku rozpoczął się 18 października blok uroczystości upamiętniających 40. rocznicę śmierci kapłana Solidarności, ks. Jerzego Popiełuszko, błogosławionego Kościoła katolickiego. Przygotowano wydarzenia artystyczne, ceremonie religijne, zlot młodzieży. Msza święta we włocławskiej katedrze celebrowana była przez ordynariuszy diecezji toruńskiej, bydgoskiej i włocławskiej bp. Wiesława Śmigla, bp. Krzysztofa Włodarczyka i bp. Krzysztofa Wętkowskiego. Pierwszy dzień obchodów zwieńczyło przejmujące wykonanie oratorium „Ksiądz Jerzy, błogosławiony znad Wisły” Piotra Pałki; pod batutą Mariana Szczepańskiego wystąpił Chór Canto z Zespołu Szkół Muzycznych we Włocławku.
SOBOTA – GÓRSK, BYDGOSZCZ
Główne wydarzenia rocznicowe zaplanowano na 19 października. Po mszy w kościele parafialnym w Górsku – to właśnie tu 40 lat temu funkcjonariusze bezpieki napadli i uprowadzili księdza, by go później torturować i zabić – odprawiona zostanie droga krzyżowa, której ostatnią stacją będzie krzyż-pomnik przy krajowej osiemdziesiątce. O godz. 18 rozpocznie się transmitowane na żywo przez publiczną TVP3 Bydgoszcz plenerowe widowisko muzyczne, na które złożą się pieśni i piosenki, które w trudnych czasach czterdzieści lat temu dodawały Polakom otuchy. Wystąpią aktorzy polskich scen i znani artyści estradowi oraz chór i muzycy. (Retransmisja widowiska w tym samym paśmie w niedzielę 20 października godz.17).
W tym samym mniej więcej czasie w bydgoskim kościele Świętych Braci Męczenników – to w tej świątyni ksiądz Popiełuszko odprawił ostatnią w życiu mszę i poprowadził modlitwę różańcową – zabrzmi słynne „Stabat Mater” Giovanniego Battisty Pergolesiego (początek godz. 17). Misterium „Via Dolorosa” przygotowała Filharmonia Pomorska, wystąpią Capella Bydgostiensis pod dyrekcją Pawła Kapuły oraz soliści, recytatorzy i zespół wokalny. Bezpośrednio po koncercie msza w intencji kanonizacji kapłana. (Msza w tej samej intencji, transmitowana na cały świat przez publiczną TVP Polonia, odbędzie się w tym samym bydgoskim kościele w niedzielę 20 października).
TORUŃ, ŁUBIANKA
20 października obchody przeniosą się do Torunia. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem ks. Jerzego w alei Jana Pawła II – w kościele akademickim w Rynku Staromiejskim koncert „V-te nie zabijaj”. W programie przygotowanym przez fundację Dzięki Muzyce – utwory współczesnych kompozytorów muzyki klasycznej, m.in. Samuela Barbera i Oli Giejlo. Także 20 października w podtoruńskiej Łubiance koncert songów Tomka Kamińskiego „Dobro nieskończone” (kościół parafialny Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki).
Ksiądz JERZY POPIEŁUSZKO (rocznik 1947), wikariusz parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie, duszpasterz środowisk medycznych, latem 1980 roku był wśród strajkujących w Hucie Warszawa, w stanie wojennym organizował pomoc dla aresztowanych i internowanych oraz ich rodzin. W wygłaszanych wówczas homiliach mówił o wolności i sprawiedliwości, protestował przeciwko aktom bezprawia i przemocy peerelowskich władz. Wkrótce stał się obiektem szykan i nagonki prowadzonej przez policję polityczną. W nocy z 18 na 19 października 1984 r., kiedy wracał do Warszawy po odprawionej w Bydgoszczy eucharystii, został porwany przez jej funkcjonariuszy i zamordowany. Jego grób przy kościele św. Stanisława Kostki stał się miejscem kultu i celem pielgrzymek. Matka księdza Jerzego Marianna Popiełuszko w 2013 roku przyjęła nadany jej z inicjatywy marszałka Piotra Całbeckiego tytuł honorowej obywatelki naszego regionu.
TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT i BEATA KRZEMIŃSKA, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego