– Toaleta miejska za 300 tysięcy zł.? Chyba ze złotymi klamkami i brylantami – kpi radny PiS. – Takie są ceny tego typu projektów – ripostują radni KO

Instalacja automatycznej, samoczyszczącej toalety publicznej na al. 23 Stycznia to projekt w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego. Został zakwalifikowany do realizacji.

Tak wygląda wnętrze nowoczesnej toalety „wandaloodpornej”, jaka ma powstać na al. 23 Stycznia w Grudziądzu w ramach GBO.

Temat „rozgrzał” radnych na jednej z ostatnich sesji. – Projekty zgłaszane do GBO powinny być weryfikowane. Dziwaczny i kuriozalny jest pomysł zainstalowania na Plantach w Grudziądzu toalety publicznej za 300 tysięcy złotych! – mówił Miłosz Joniec, radny PiS. – Chyba będą w niej złote klamki i brylanty! Ktoś powinien weryfikować wartość zgłaszanego projektu, bo ten jest przepłacony.

– Urzędnicy nie mogą blokować projektów obywatelskich. Jest powołany zespół i ustalona procedura do oceny i weryfikacji projektów w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego – tłumaczył podczas obrad Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – Przyjęliśmy zasadę, że nie ograniczamy mieszkańcom ich inwencji a wszystkie projekty ocenia kompetentny zespół. Weryfikuje je pod wieloma względami, m.in. zgodności z planem zagospodarowania przestrzennego. Ostatecznie przesądza ilość oddanych przez grudziądzan głosów na konkretny projekt.

Radni KO szybko sprawdzili w wyszukiwarce ile kosztuje budowa takiej automatycznej toalety miejskiej i okazało się, że może być nawet droższa, do 400 tys. zł.  

Pomysłodawcą i autorem projektu jest Jakub Kopkowski, który przekonuje: – Koniecznie powinna powstać nowa, porządna i wandaloodporna toaleta publiczna w miejsce tej, która stoi na al. 23 Stycznia i jest często nieczynna z powodu awarii. Poza tym jest dewastowana, a ta, którą proponuję, wykonana będzie z solidniejszych materiałów i trudno będzie w niej coś zepsuć. Taka toaleta jest potrzebna w centrum komunikacyjnym i handlowym nie tylko mieszkańcom, ale i przyjezdnym. Toaleta będzie ogólnodostępna, czynna 24 godziny na dobę, dostosowana dla osób niepełnosprawnych i starszych. Będzie posiadać także przewijak dla niemowląt. Takie szalety publiczne już powstały w polskich miastach i spełniają swoją rolę. W Grudziądzu swoje toalety w centrum miasta udostępniają ludziom niektóre lokale gastronomiczne. Musi jednak powstać nowoczesna, solidna toaleta miejska ogólnodostępna przez całą dobę.

Projekt ten będzie w Grudziądzu realizowany w ramach GBO.

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT    

Toaleta miejska nowego typu powstała w Warszawie.
Automatyczna toaleta miejska zainstalowana w Świnoujściu.
W Grudziądzu na Starówce szalet miejski jest w budynku przy ul. Spichrzowej.
Toaleta w Grudziądzu nad Wisłą czynna jest od godz. 7.00 do 18.00.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

– Toaleta miejska za 300 tysięcy zł.? Chyba ze złotymi klamkami i brylantami – kpi radny PiS. – Takie są ceny tego typu projektów – ripostują radni KO

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu