W deszczu i słońcu pokonają 380 kilometrów. Ponad stu pątników wyruszyło dzisiaj z grudziądzką pielgrzymką na Jasną Górę.  Przed nimi 10 dni wędrówki (zdjęcia)

Pomarańczowa grupa grudziądzka spotkała się o godzinie 6 rano na mszy świętej w Bazylice Kolegiackiej św. Mikołaja, a następnie pod eskortą policji wyruszyła ze śpiewem na ustach w kierunku Torunia. Tegoroczne hasło pielgrzymki brzmi:  „Matko Kościoła prowadź”.

– Hasło nawiązuje do roku liturgicznego „Wierzę w Kościół Chrystusowy”, a Matka Boska prowadzi nas do Chrystusa dlatego idziemy razem  nią – mówi ksiądz Mateusz Archita z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i przewodnik Pieszej Pielgrzymki z Grudziądza na Jasna Górę.  – Pielgrzymka liczy 112 osób. Część dojedzie do nas autobusem i spotkamy się w Częstochowie, by wspólnie uczestniczyć we mszy na Wałach Jasnogórskich.

Pielgrzymi w czwartek dotrą do Torunia, by w piątek wyruszyć już jako oficjalna pielgrzymka diecezjalna. Przed nimi 380 kilometrów marszu.

– W tym roku z powodu operacji nie mogłem wziąć udziału w pielgrzymce do Wilna, ale teraz jestem już w formie więc wyruszam do Częstochowy – mówi pan Adam, który uczestniczy w pielgrzymkach od ponad trzydziestu lat. – Atmosfera co roku jest wspaniała, spotykam wielu znajomych z różnych miast.

Pielgrzymka do Częstochowy wyruszyła z Grudziądza już po raz 35. Pątnicy dotrą na Jasną Górę 12 sierpnia czyli jeszcze przed świętem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny obchodzonym 15 sierpnia.

Miasto zaangażowało się w pomoc dla uczestników pielgrzymki. Sfinansowało zakup elementów jednoczących całą grupę, m.in. pomarańczowych koszulek, które pomogą zapewnić bezpieczeństwo na szlaku.

Tekst i fot. ANETTE

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

W deszczu i słońcu pokonają 380 kilometrów. Ponad stu pątników wyruszyło dzisiaj z grudziądzką pielgrzymką na Jasną Górę.  Przed nimi 10 dni wędrówki (zdjęcia)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu