W Grudziądzu będzie zdrowsze powietrze! Instalacja Oczyszczania Spalin w Elektrociepłowni Łąkowa już działa (zdjęcia, wideo)

Oficjalne otwarcie Instalacji Oczyszczania Spalin w Elektrociepłowni Łąkowa nastąpiło dziś (29 listopada). W OPEC Grudziądz symbolicznie przecięto wstęgę. Jakie korzyści przyniesie IOS mieszkańcom?  Znacznie czystsze powietrze.

Tuż przed przecięciem wstęgi (od lewej): Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza, Marek Dec – prezes OPEC Grudziądz i Tadeusz Witos – wiceprezes SBB Energy. W tle – obiekt z instalacją oczyszczania spalin w Elektrociepłowni Łąkowa.

Budowa instalacji oczyszczania spalin (IOS) w Elektrociepłowni Łąkowa w Grudziądzu rozpoczęła się od podpisania w 2018 roku umowy z wykonawcą – firmą SBB Energy S.A. Wartość tej inwestycji wyniosła 64,3 mln zł netto.

Tadeusz Witos, wiceprezes  SBB Energy podkreślił dziś, że instalacja służyć będzie przez wiele lat, zdecydowanie ograniczając emisję spalin.  

Budowę instalacji prowadzono utrzymując ciągłość pracy Elektrociepłowni. Nie było możliwe  planowanie dłuższych postojów. Prace budowlane odbywały się na czynnym obiekcie, co sprawiło, że projekt ten – podzielony na etapy – realizowany był 4 lata. Ponadto wymieniona została elewacja kotłowni, naprawione istniejące drogi i place w rejonie inwestycji.

To inwestycja w zdrowie mieszkańców

Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski uznaje ten projekt za strategiczny: – Gratuluję wykonawcy realizacji tej budowy. 64 mln zł wydane na instalację oczyszczania spalin to jest inwestycja w zdrowie mieszkańców. Oznacza to, że w ostatnich latach zainwestuje się w OPEC-u prawie 200 mln zł. Wkrótce w OPEC-u ruszy bowiem kolejna inwestycja: budowa kotła na biomasę za ponad 100 mln zł. To również wpłynie na czystsze powietrze. Podpisaliśmy też voucher z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska na kolejne 4 mln zł, które przeznaczymy na likwidację w mieście starych pieców – kopciuchów i przechodzenie na ciepło systemowe – mówił prezydent Glamowski. – Robimy wszystko dla spełniania wysokich norm, jakich od 1 stycznia 2023 roku wymagać będzie Unia Europejska. Tu jesteśmy liderami.

Prezes OPEC Grudziądz Marek Dec dziękował wszystkim, którzy pomogli w przeprowadzeniu tej inwestycji. Zwłaszcza Bankowi Gospodarstwa Krajowego, który zapewnił finansowanie.

Dlaczego tak ważne jest budowanie tego typu instalacji? Prezes Marek Dec podał niepokojące dane o szkodliwości spalin dla obywateli Polski:

Korzyści dla mieszkańców:

Powstanie instalacji oczyszczania spalin w grudziądzkiej Elektrociepłowni ograniczy emisję dwutlenku siarki o 48%, tlenku azotu o 25%, a zainstalowane filtry tkaninowe o sprawności odpylania ponad 99,5% redukują pył ze spalin do poziomu pojedynczych miligramów na metr sześcienny.

Instalacja oczyszczania spalin Elektrociepłowni Łąkowa przyczyni się do poprawy jakości powietrza i do spełnienia przez Grupę OPEC surowych, wymaganych unijnym prawem poziomów emisji zanieczyszczeń, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2023 r.

Informacja dla fachowców obeznanych w temacie:

W ramach tej inwestycji wykonano: trzy instalacje odpylania i odsiarczania spalin w technologii półsuchej wapiennej oraz odazotowania spalin metodą selektywną niekatalityczną SNCR dla kotłów parowych a także dwie instalacje odpylania i odazotowania spalin metodami pierwotnymi dla kotłów wodnych. Wybudowano także stację rozładunku i magazynowania wody amoniakalnej, sorbentu i produktu poreakcyjnego.

(marz)

FOT I WIDEO: MARYLA RZESZUT

Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza (z lewej) i Marek Dec – prezes OPEC Grudziądz.
Wiceprezes OPEC Grudziądz Mirosław Radecki.
Uczestnicy uroczystego otwarcia Instalacji Oczyszczania Spalin w Elektrociepłowni Łąkowa w Grudziądzu.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

W Grudziądzu będzie zdrowsze powietrze! Instalacja Oczyszczania Spalin w Elektrociepłowni Łąkowa już działa (zdjęcia, wideo)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu