W Grudziądzu odsłonięto tablicę pamiątkową błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, kapelana Solidarności

Tablica poświęcona błogosławionemu księdzu Jerzemu Popiełuszce odsłonięta została w grudziądzkiej Bazylice Kolegiackiej św. Mikołaja Biskupa. Uroczystość poprzedził wykład prof. Wojciecha Polaka w Muzeum i msza święta.  

Prof. Wojciech Polak w grudziądzkim Muzeum mówił o roli duchowieństwa w działalności opozycji antykomunistycznej.

W sobotę rano (22 października) w Muzeum profesor Wojciech Polak wygłosił wykład ,,Rola duchowieństwa katolickiego w działalności opozycji antykomunistycznej w latach 1980 -1989″.  W południe w Farze – parafii św. Mikołaja Biskupa w Grudziądzu rozpoczęła się msza święta, po której nastąpiło uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy.

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej bł. ks. Jerzego Popiełuszki miało miejsce krótko po obchodzonym 19 października Narodowym Dniu Pamięci Duchownych Niezłomnych.

Dlaczego 19 października? To święto państwowe ustanowione jest w rocznicę porwania i męczeńskiej śmierci zakatowanego przez komunistycznych oprawców kapelana Solidarności. Do porwania księdza doszło 19 października 1984 roku. Ks. Jerzy Popiełuszko stracił życie w wieku 37 lat…  

W uchwale sejmowej z 2018 roku podkreśla się, że święto ustanowione jest w hołdzie „bohaterom, niezłomnym obrońcom wiary i niepodległej Polski”.  Przypomina ono o roli, jaką odegrali duchowni w obronie i  kształtowaniu postaw patriotycznych oraz podtrzymywaniu ducha w narodzie w okresach utraconej państwowości.

W uchwale sejmowej wymienieni są duchowni żyjący w różnych epokach, którzy oddali życie za Ojczyznę, np. ksiądz św. Maksymilian Kolbe – męczennik z niemieckiego obozu w Auschwitz, księża Jan Krenzel i Teodor Walenta – zamordowani przez sowietów,  ks. Stanisław Dobrzański – proboszcz parafii Ostrówki, zamordowany w 1943 roku przez nacjonalistów ukraińskich w czasie rzezi wsi.  

(marz)

Bazylika Kolegiacka św. Mikołaja Biskupa w Grudziądzu. FOT. MARYLA RZESZUT

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

W Grudziądzu odsłonięto tablicę pamiątkową błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, kapelana Solidarności

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu