Tablica poświęcona błogosławionemu księdzu Jerzemu Popiełuszce odsłonięta została w grudziądzkiej Bazylice Kolegiackiej św. Mikołaja Biskupa. Uroczystość poprzedził wykład prof. Wojciecha Polaka w Muzeum i msza święta.
W sobotę rano (22 października) w Muzeum profesor Wojciech Polak wygłosił wykład ,,Rola duchowieństwa katolickiego w działalności opozycji antykomunistycznej w latach 1980 -1989″. W południe w Farze – parafii św. Mikołaja Biskupa w Grudziądzu rozpoczęła się msza święta, po której nastąpiło uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy.
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej bł. ks. Jerzego Popiełuszki miało miejsce krótko po obchodzonym 19 października Narodowym Dniu Pamięci Duchownych Niezłomnych.
Dlaczego 19 października? To święto państwowe ustanowione jest w rocznicę porwania i męczeńskiej śmierci zakatowanego przez komunistycznych oprawców kapelana Solidarności. Do porwania księdza doszło 19 października 1984 roku. Ks. Jerzy Popiełuszko stracił życie w wieku 37 lat…
W uchwale sejmowej z 2018 roku podkreśla się, że święto ustanowione jest w hołdzie „bohaterom, niezłomnym obrońcom wiary i niepodległej Polski”. Przypomina ono o roli, jaką odegrali duchowni w obronie i kształtowaniu postaw patriotycznych oraz podtrzymywaniu ducha w narodzie w okresach utraconej państwowości.
W uchwale sejmowej wymienieni są duchowni żyjący w różnych epokach, którzy oddali życie za Ojczyznę, np. ksiądz św. Maksymilian Kolbe – męczennik z niemieckiego obozu w Auschwitz, księża Jan Krenzel i Teodor Walenta – zamordowani przez sowietów, ks. Stanisław Dobrzański – proboszcz parafii Ostrówki, zamordowany w 1943 roku przez nacjonalistów ukraińskich w czasie rzezi wsi.
(marz)