Na skwerze Solidarności prezydent Grudziądza Maciej Glamowski złożył kwiaty pod pomnikami Lecha Kaczyńskiego i „Solidarności” oraz pod tablicą poświęconą pamięci Anny Walentynowicz.
Hołd ofiarom katastrofy Tu-154
10 kwietnia 2010 roku doszło do katastrofy polskiego Tu-154 w Smoleńsku. Przedstawiciele polskich władz lecieli na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. W katastrofie zginęło wielu przedstawicieli elit państwa polskiego z prezydentem Lechem Kaczyńskim i Pierwszą Damą Marią Kaczyńską. Wśród ofiar były osoby związane z Grudziądzem, m.in. Anna Walentynowicz, legendarna działaczka antykomunistycznej opozycji, która za swą polityczną działalność była przez władze PRL szczególnie gorliwie prześladowana i osadzana w zakładach karnych, m.in. w Grudziądzu. Związki z Grudziądzem miał też Janusz Zakrzeński, wybitny aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, znany z filmów i seriali, m.in.: „Stawka większa niż życie”, „Czarne chmury”, „Nad Niemnem”. Janusz Zakrzeński był laureatem Nagrody im. ks. Janusza Pasierba, którą otrzymał w 2009 roku za promowanie polskiej mowy i kultury, krzewienie patriotyzmu i wartości chrześcijańskich, a także za życie bliskie Bogu i człowiekowi.
W 84. rocznicę zbrodni katyńskiej – uroczystość 13 kwietnia
W sobotę, 13 kwietnia odbędzie się uroczystość upamiętniająca 84. rocznicę zbrodni katyńskiej. Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski i przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Kowarowski zapraszają wszystkich, którzy chcieliby oddać cześć pamięci ofiar.
Uroczystość rozpocznie się o godzinie 12.00 pod pomnikiem Ofiar Zbrodni Katyńskiej przy ul. Mickiewicza w Grudziądzu. Przewidziany jest występ patriotyczny młodzieży ze Szkoły Podstawowej Nr 5. Oficjalna uroczystość patriotyczna z asystą Wojska Polskiego – około godziny 12.15.
13 kwietnia 1943 r. nazistowskie Niemcy ogłosiły, że na terenie Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich odkryte zostały masowe groby oficerów Wojska Polskiego i pracowników innych służb mundurowych.
14 listopada 2007 r. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej uchwalił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Zbrodnia Katyńska jest aktem ludobójstwa, zbrodnią wojenną i zbrodnią przeciwko ludzkości. Związek Radziecki przyznał się do niej dopiero 13 kwietnia 1990 roku.