W Grudziądzu uczczona została 14. rocznica katastrofy smoleńskiej. A 13 kwietnia – kolejna uroczystość: pamięci ofiar zbrodni katyńskiej z 1943 roku

Na skwerze Solidarności prezydent Grudziądza Maciej Glamowski złożył kwiaty pod pomnikami Lecha Kaczyńskiego i „Solidarności” oraz pod tablicą poświęconą pamięci Anny Walentynowicz.

Hołd ofiarom katastrofy Tu-154

10 kwietnia 2010 roku doszło do katastrofy polskiego Tu-154 w Smoleńsku. Przedstawiciele polskich władz lecieli na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. W katastrofie zginęło wielu przedstawicieli elit państwa polskiego z prezydentem Lechem Kaczyńskim i Pierwszą Damą Marią Kaczyńską. Wśród ofiar były osoby związane z Grudziądzem, m.in. Anna Walentynowicz, legendarna działaczka antykomunistycznej opozycji, która za swą polityczną działalność była przez władze PRL szczególnie gorliwie prześladowana i osadzana w zakładach karnych, m.in. w Grudziądzu. Związki z Grudziądzem miał też Janusz Zakrzeński, wybitny aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, znany z filmów i seriali, m.in.: „Stawka większa niż życie”, „Czarne chmury”, „Nad Niemnem”. Janusz Zakrzeński był laureatem Nagrody im. ks. Janusza Pasierba, którą otrzymał w 2009 roku za promowanie polskiej mowy i kultury, krzewienie patriotyzmu i wartości chrześcijańskich, a także za życie bliskie Bogu i człowiekowi.

W 84. rocznicę zbrodni katyńskiej – uroczystość 13 kwietnia

W sobotę, 13 kwietnia odbędzie się uroczystość upamiętniająca 84. rocznicę zbrodni katyńskiej. Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski i przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Kowarowski zapraszają wszystkich, którzy chcieliby oddać cześć pamięci ofiar.

Uroczystość rozpocznie się o godzinie 12.00 pod pomnikiem Ofiar Zbrodni Katyńskiej przy ul. Mickiewicza w Grudziądzu. Przewidziany jest występ patriotyczny młodzieży ze Szkoły Podstawowej Nr 5. Oficjalna uroczystość patriotyczna z asystą Wojska Polskiego – około godziny 12.15.

13 kwietnia 1943 r. nazistowskie Niemcy ogłosiły, że na terenie Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich odkryte zostały masowe groby oficerów Wojska Polskiego i pracowników innych służb mundurowych.

14 listopada 2007 r. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej uchwalił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Zbrodnia Katyńska jest aktem ludobójstwa, zbrodnią wojenną i zbrodnią przeciwko ludzkości. Związek Radziecki przyznał się do niej dopiero 13 kwietnia 1990 roku.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

W Grudziądzu uczczona została 14. rocznica katastrofy smoleńskiej. A 13 kwietnia – kolejna uroczystość: pamięci ofiar zbrodni katyńskiej z 1943 roku

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu