W Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym w Grudziądzu o życiu we Wszechświecie. Kiedy je odkryjemy? Pokazy, obserwacje, seanse

Pierwsza atrakcja już 14 listopada o godz.17.00. Prelekcja „Życie we Wszechświecie. Kiedy je odkryjemy?” Na razie ludzkość odkryła tysiące egzoplanet typu ziemskiego…

Egzoplanety. FOT. NASA

Ludzkość stoi przed historycznym wydarzeniem na miarę „De revolutionibus” Kopernika. Będzie to odkrycie poza Ziemią śladów życia, a może nawet samego życia. Ziemia nie jest centrum Wszechświata i życie na Ziemi nie jest jedynym we Wszechświecie. W kosmosie rządzą te same prawe fizyczne co na naszej planecie więc odkrycie życia poza nią jest tylko kwestią czasu. Aktualnie ludzkość jest w przełomowym momencie pod względem badania kosmosu. Odkryto kilka tysięcy egzoplanet, w tym część jest typu ziemskiego. Budowany jest Ekstremalnie Wielki Teleskop, który będzie szukał znaczników życia w atmosferach planet pozasłonecznych. Materia organiczna lub jej pozostałości coraz intensywniej poszukiwane są w próbkach pobranych z komet czy Marsa. Radioteleskopy cały czas nasłuchują szukając sztucznych sygnałów radiowych od innych cywilizacji. Podczas prelekcji przedstawione zostaną najnowsze wyniki i narzędzia służące do poszukiwania życia poza Ziemią.
Grudziądzkie Planetarium zaprasza do Sali Kinowej im. Jerzego Szwarca przy ul. Hoffmanna 1.

14 listopada o godz.18.15. Obserwacje teleskopowe na tarasie obserwatorium astronomicznego.
W programie między innymi obserwacje Księżyca, Saturna, Jowisza oraz innych obiektów astronomicznych.
Uwaga: Obserwacje odbędą się w przypadku dobrej pogody. Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy przez e-mail: planetarium.grudziadz@gmail.com

16 listopada o godz. 15.15.  Seans „Nasz Wszechświat”.
Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy przez e-mail:
planetarium.grudziadz@gmail.com

16 listopada o godz. 16.00. „Akademia Plutona” – Międzyszkolne Koło Astronomiczne dla dzieci ze szkół podstawowych.
Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy przez e-mail:
planetarium.grudziadz@gmail.com
21 listopada o godz. 16.00. Seans „Supernowa” oraz omówienie aktualnego nieba z dużą
dawką ciekawostek astronomicznych.
Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy przez e-mail:
planetarium.grudziadz@gmail.com

21 listopada, godz. 18.00-20.00.  Wyjazdowa prelekcja i obserwacje nieba w świetlicy w Grabowcu pod Grudziądzem.
Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA) oraz Planetarium zapraszają na kolejne spotkanie astronomiczne w Grabowcu pod Grudziądzem.
W programie:
– prelekcja „Życie we Wszechświecie. Kiedy je odkryjemy?”
– nocne obserwacje nieba (zależne od pogody),
Możliwość zapisu do PTMA. W programie między innymi obserwacje Księżyca, Saturna, Jowisza oraz innych obiektów astronomicznych.
Liczba miejsc ograniczona.
Wymagana darmowa rezerwacja
poprzez e-mail: planetarium.grudziadz@gmail.com

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

W Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym w Grudziądzu o życiu we Wszechświecie. Kiedy je odkryjemy? Pokazy, obserwacje, seanse

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu