W ten projekt włożono serce i profesjonalizm muzealników oraz prawie 11 mln zł. Muzeum Handlu Wiślanego FLIS w Grudziądzu otwarte! (zdjęcia, wideo)

I nie ma co się zastanawiać, czy je zwiedzić tylko w te pędy udać się na Spichrzową 33-35 i zobaczyć nowoczesne, multimedialne muzeum na kilku kondygnacjach! W sobotę i niedzielę (10 i 11 września) od godz. 12.00 do 18.00 można bezpłatnie zwiedzać ekspozycje.

Kochani! Mamy w Grudziądzu nowy obiekt, który zwiedza się z dużą przyjemnością. Sami wiecie, jak wysokie są spichrze, tak więc w nowym muzeum jeździ się windą do góry i na dół jak w wieżowcu, wybierając poziom (piętro), na którym chcemy wysiąść by obejrzeć wybraną ekspozycję. A przygotowane są pomysłowo i atrakcyjnie. Każda ciekawa i udowadnia, jak wielkie znaczenie miał w przeszłości Grudziądz na szlaku wiślanym. Odbywał się także handel międzynarodowy, poprzez port w Gdańsku. Eksponaty mówią wiele o grudziądzkich spichlerzach, przemyśle i handlu. Atrakcyjnie wygląda ekspozycja z Wisłą, po której płyną nie tylko tratwy transportujące towar. Także inne jednostki żeglugowe, a woda dosłownie „płynie”. To nie jest statyczna ekspozycja.

Są np. multimedialne ekspozycje o dawnych patronach bezpiecznego handlu czy o towarach przewożonych Wisłą (były też artykuły luksusowe, nie tylko zboże, węgiel czy drewno).

Nowe w Grudziądzu muzeum zostało oficjalnie otwarte w piątkowy wieczór. Gospodarz uroczystości Maciej Glamowski – prezydent Grudziądza mówił: – Nie byłoby tego obiektu, gdyby nie nasi muzealnicy, pasjonaci, którzy kilka lat temu przyszli z pomysłem. Mieli marzenie i determinację, by je urzeczywistnić. Dzięki ich niesamowitej wiedzy o historii Grudziądza można było ten projekt zrealizować. Są to: Emilia Markot-Borkowska, Wioletta Pacuszka – dyrektor muzeum, Anna Wajler, Małgorzata Kurzyńska, Dawid Schoenwald, Łukasz  Ciemniewski, Paweł Nastrożny. Bardzo serdecznie im dziękuję.

Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza: – Muzeum Handlu Wiślanego FLIS to element szerszej strategii. W tej kadencji już ponad 20 mln zł przeznaczyliśmy na grudziądzkie zabytki. Za kilka miesięcy otworzymy kolejny spichlerz.

Lista podziękowań ludziom, firmom i instytucjom była bardzo długa.

Gratulowali Grudziądzowi nowego muzeum senator Ryszard Bober, posłowie Iwona Michałek i Tomasz Szymański, wicemarszałek województwa Zbigniew Sosnowski oraz Jacek Chmarzyński w imieniu Elżbiety Piniewskiej – przewodniczącej sejmiku samorządowego naszego województwa.  

Muzeum Handlu Wiślanego FLIS już jest jednym z najciekawszych obiektów do zwiedzenia w Grudziądzu. Jest co oglądać, wszystko podane ciekawie, w sposób odpowiedni dla zwiedzającego w każdym wieku, także dla dzieci przedszkolnych. To muzeum żywe, z salą kinową, z warsztatem wypieku chleba i bułek, ze sklepikiem z pamiątkami. Widać, że włożono w stworzenie tego muzeum ogrom profesjonalnej pracy i sporo pieniędzy. Prawie 10 mln. zł., w tym bardzo wysokie dofinansowanie z unijnych funduszy, z Regionalnego Programu Operacyjnego. Popłynęły też środki z kasy miejskiej i możemy się cieszyć i chwalić obiektem wartym zwiedzenia nie tylko przez mieszkańców Grudziądza, ale turystów i uczniów szkół naszego województwa a także całego kraju.

(marz)

FOT. MARYLA RZESZUT 

Muzealnicy – pasjonaci, dzięki którym mamy w Grudziądzu nowoczesne, multimedialne Muzeum Handlu Wiślanego.
Paweł Napolski sprawdził jak „łowi się” na wędkę rybki – to stanowisko na pewno spodoba się dzieciom zwiedzającym muzeum.
Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza: – Dziękuję także radnym, gdyż nie było wątpliwości, by przeznaczyć środki na Muzeum Handlu Wiślanego FLIS. Budujemy naszą tożsamość.
Senator Ryszard Bober w sali kinowej, w której można organizować projekcje i zajęcia edukacyjne.
Towary luksusowe przewożono Wisłą z Gdańska. Były to wódki, wina, przyprawy korzenne, cukier i oliwa a także futra i jedwabie.
Sklepik z wydawnictwami i pamiątkami.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

W ten projekt włożono serce i profesjonalizm muzealników oraz prawie 11 mln zł. Muzeum Handlu Wiślanego FLIS w Grudziądzu otwarte! (zdjęcia, wideo)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu