W Toruniu podpisano deklarację o współpracy na rzecz ujęcia nowej linii w planie sieci Kolei Dużych Prędkości. Bez zmian ma być to, że do Trójmiasta wiedzie przez Grudziądz

Chodzi o budowę linii kolejowej z Warszawy (z Centralnego Portu Komunikacyjnego) przez Grudziądz do Trójmiasta. Linia ta jest na etapie opracowywania Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego.

Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza podpisał w Toruniu deklarację o współpracy na rzecz ujęcia nowej linii w planie realizacji sieci Kolei Dużych Prędkości.

Cel deklaracji jest taki, by doprowadzić do ujęcia w planie realizacji sieci Kolei Dużych Prędkości nowej linii przebiegającej przez województwo kujawsko-pomorskie.

Ten dokument zabezpiecza wcześniej zaplanowany przebieg innej trasy.

Dodatkowy odcinek nie będzie postrzegany jako konkurujący z linią uwzględniającą przejazd przez Grudziądz, dla którego budowa szybkiej kolei oznacza prawdziwy skok cywilizacyjny. Grudziądz od początku jest uwzględniony na trasie z Centralnego Portu Komunikacyjnego do Trójmiasta.

W sieci Kolei Dużych Prędkości chcą znaleźć się też Bydgoszcz, Toruń i Włocławek.

W spotkaniu uczestniczyła między innymi Joanna Scheuring-Wielgus, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego a gospodarzem spotkania był marszałek województwa Piotr Całbecki.

Adresatem dokumentu jest rządz RP. Podpisali go kujawsko-pomorscy posłowie, samorządowcy i przedstawiciele środowisk akademickich i biznesowych. Jak informuje Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego, chodzi o uzupełnienie obowiązującej wciąż jeszcze koncepcji sieci o budowę linii Włocławek – Toruń – Bydgoszcz (i dalej do Szczecina) w najwyższych standardach. Wśród sygnatariuszy deklaracji są marszałek Piotr Całbecki, wiceprzewodniczący sejmiku województwa Katarzyna Lubańska i Wojciech Jaranowski oraz radny województwa Tadeusz Pogoda.

(marz)

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

W Toruniu podpisano deklarację o współpracy na rzecz ujęcia nowej linii w planie sieci Kolei Dużych Prędkości. Bez zmian ma być to, że do Trójmiasta wiedzie przez Grudziądz

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu