W Warszawie – V Kongres Organizatorów i Operatorów Publicznego Transportu Miejskiego. Uczestniczy delegacja MZK i Wydziału Komunikacji Miejskiej w Grudziądzu oraz prezydent Maciej Glamowski

W stolicy toczą się dyskusje w kilku blokach tematycznych o szeroko rozumianej organizacji komunikacji miejskiej. Omawiane są różne obszary funkcjonowania transportu zbiorowego m.in. czy może być dla pasażerów bezpłatny? Prezentowany jest niskopodłogowy minibus elektryczny e-Centro C dla 32 pasażerów.  

– Miałem już przyjemność wygłosić na kongresie prezentację o rozwiązywaniu problemów transportu miejskiego powstających na styku władzy samorządowej i centralnej – informuje Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.  

Wśród gości jest m.in. senator Adam Szejnfeld i  Tomasz Bratek, zastępca prezydenta miasta stołecznego Warszawy. Grudziądz reprezentują, oprócz prezydenta Macieja Glamowskiego, prezes MZK Grudziądz Paweł Maniszewski i dyrektor Wydziału Komunikacji Miejskiej Urzędu Miejskiego Anna Majchrzak-Poniewierka.

Wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek oświadczył m.in., że jest zwolennikiem komunikacji bezpłatnej, „bo tylko taka jest w stanie wyciągnąć z samochodów ich użytkowników”… Według niego bezpłatna komunikacja jest możliwa tylko przy dodatkowym wsparciu środkami centralnymi.

W debacie „Jak ukształtować zarządzanie transportem publicznym na styku organów centralnych i samorządowych” uczestniczy m.in. szefostwo Warszawskiego Transportu Publicznego.

O opłacalności inwestowania w autobusy wodorowe mówił Jan Kuźmiński, prezes MZA sp. z o.o.: Stwierdził m.in., że: „za wodór w przeliczeniu na jeden wozokilometr trzeba byłoby zapłacić dokładnie tyle, ile dostajemy za 1 wozokilometr od organizatora”.

Prezydent Maciej Glamowski, reprezentując Ruch Samorządowy „Tak dla Polski”, przypomniał na ogólnopolskim forum sytuację Grudziądza, któremu wskutek centralnych reform podatkowych ubyło pieniędzy m.in. na finansowanie  komunikacji miejskiej. Zubożyło to przychody budżetu Grudziądza o 140 mln zł rocznie, przy budżecie miasta w granicach  700 mln zł. Prezydent Glamowski mówił też o problemach, jakie wokół miast spowodowały dopłaty z FRPA, nieprzysługujące komunikacji miejskiej. Podzielił się z uczestnikami panelu rozwiązaniem, jakie znalazł Grudziądz: wspólnie z sąsiednimi samorządami tworzy związek powiatowo-gminny.

Sponsorem Kongresu jest firma Otokar, która zaprezentowała uczestnikom niskopodłogowy minibus elektryczny klasy mini e-Centro C dla 32 pasażerów.  

(marz)

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

W Warszawie – V Kongres Organizatorów i Operatorów Publicznego Transportu Miejskiego. Uczestniczy delegacja MZK i Wydziału Komunikacji Miejskiej w Grudziądzu oraz prezydent Maciej Glamowski

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu