Weronika Dziub i Mikołaj Marciniak z ZSO w Wąbrzeźnie wygrali finał międzyszkolny konkursu wiedzy o UE. Pojadą z Alicją Krysińską i Mają Megger z I LO (2. miejsce) do Brukseli

W konkursie finałowym wzięło udział 8 drużyn dwuosobowych (16 uczniów) ze szkół ponadpodstawowych z Grudziądza oraz powiatów grudziądzkiego i wąbrzeskiego.

Od lewej: Kamila Melkowska – Lemke, Weronika Dziub i Mikołaj Marciniak z ZSO w Wąbrzeźnie, poseł Tomasz Szymański i Paweł Napolski. Fot. Maryla Rzeszut

Najpierw były eliminacje w szkołach a etap międzyszkolny przeprowadzony został w ZSM Bursa przy ul. Hallera. Finaliści przez 45 minut pisali test. Najlepsi okazali się Weronika Dziub i Mikołaj Marciniak uczniowie II klasy  Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wąbrzeźnie (41 pkt). Ich opiekunem jest Grzegorz Banaś, nauczyciel  historii i wiedzy o społeczeństwie.

2. miejsce wywalczyły Alicja Krysińska i Maja Megger, uczennice I LO im. B. Chrobrego w Grudziądzu (34 pkt). Ich opiekun to Anna Kłodawska, nauczycielka wiedzy o społeczeństwie.

Ta czwórka uczniów z opiekunami pojedzie w nagrodę do Parlamentu Europejskiego w Brukseli (29 maja wyjazd, 2 czerwca powrót).  

Wszyscy finaliści konkursu o Unii Europejskiej w czerwcu pojadą wraz z opiekunami do Sejmu RP, gdzie zwiedzą polski Parlament i będą mogli przysłuchiwać się obradom.

Zwycięzcy – Weronika Dziub i Mikołaj Marciniak przyznali po ogłoszeniu wyników, że absolutnie nie spodziewali się zdobycia pierwszego miejsca. – Staraliśmy się jak najlepiej przygotować do testu, zdobywaliśmy dodatkowo informacje z różnych źródeł – powiedzieli, a Mikołaj dodał, że polityką trzeba się interesować, żeby mieć wpływ na to, co dzieje się w mieście, kraju czy w Europie.

Max Bunkowski i Nikodem Muszyński z Technikum Mundurowego w Grudziądzu powiedzieli: – Skoncentrowaliśmy się na wiedzy o historii Unii Europejskiej, a trochę mniej na sprawach współczesnych. Ale udział w konkursie był dobrym doświadczeniem.

W przeprowadzeniu konkursu o Unii Europejskiej pomogła Kamila Melkowska – Lemke, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Grudziądzu. Powiedziała: – Jeśli będzie organizowana kolejna edycja tego konkursu, to wszyscy uczestnicy, nawet zwycięzcy, będą mogli ponownie wziąć udział. Nie ma żadnej przeszkody, by każdy z uczniów ponownie wystartował i, mając już doświadczenie, poprawił swój wynik.         

Finalistami konkursu o UE, którzy pojadą do Sejmu RP w Warszawie są także: Wiktoria Plitt i Jakub Szczecki z II LO w Grudziądzu, Paweł Bernady i Maksymilian Murawski z III LO im. Jana Pawła II w Grudziądzu, Adrian Dybowski i Mikołaj Kemski z Zespołu Szkół w Wąbrzeźnie, Wiktoria Adamczyk i Michał Zakrent z Technikum im. Mikołaja Kopernika Ekonomisty w Zespole Szkół Ekonomicznych, Max Bunkowski i Nikodem Muszyński z Technikum Mundurowego w Grudziądzu oraz Katarzyna Jakimcio i Patryk Jaskólski z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Łasinie.

Paweł Napolski, dyrektor biura posła na Sejm Tomasza Szymańskiego i doradca posła do Parlamentu Europejskiego Radosława Sikorskiego powiedział, że młodzież wykazała się w tym konkursie dużą wiedzą, co jest budujące.  W przeprowadzeniu konkursu pomógł Jakub Kopkowski.  

Poseł Tomasz Szymański przyznał, że spodziewał się bardzo dobrego wyniku drużyny z LO w Wąbrzeźnie: – Znam tę szkołę, uczniowie odnoszą sukcesy w różnych dziedzinach.

Poseł pogratulował wszystkim finalistom i już zaprasza tę grupę na czerwcowy wyjazd studyjny do Sejmu RP.

TEKS I FOT. MARYLA RZESZUT

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Weronika Dziub i Mikołaj Marciniak z ZSO w Wąbrzeźnie wygrali finał międzyszkolny konkursu wiedzy o UE. Pojadą z Alicją Krysińską i Mają Megger z I LO (2. miejsce) do Brukseli

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu