Więcej pieniędzy (o prawie 30 mln zł.) na budowę kotła biomasowego w Grudziądzu. Spółka OPEC wyda na tę inwestycję w sumie ponad 100 mln zł.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, na wniosek OPEC Grudziądz, zwiększył dofinansowanie budowy kotła biomasowego spalającego luźną słomę. OPEC miał na tę inwestycję 72 mln zł a teraz dysponuje kwotą 100 mln zł.

Po tym wzmocnieniu finansowym całkowity koszt projektu „Rozwój wysokosprawnej kogeneracji poprzez budowę biomasowej jednostki kotłowej w EC Łąkowa w Grudziądzu” wyniesie 101.648.400 zł. W tym  dotacja to 50.824.200 zł i pożyczka na preferencyjnych warunkach również 50.824.200 zł.

Dotacja i pożyczka pozwolą na zbudowanie źródła ciepła o mocy 12,5 MW opalanego paliwem w postaci luźnej słomy. Zwiększenie pierwotnie  przyznanego dofinansowania (72 mln zł) spowodowane było wzrostem cen realizacji tego typu inwestycji. Znalazło to odbicie w rozstrzygnięciu  przetargu na wyłonienie generalnego wykonawcy inwestycji.

Kocioł na biomasę zbudują za 99,5 mln zł

Zwycięzcą postępowania zostało konsorcjum firm SBB ENERGY S.A. oraz DP Clean Tech, którego oferta opiewa na 99,5 mln zł. Projekt budowy kotła biomasowego jest jedną z inicjatyw Strategii Grupy OPEC, która zakłada ograniczenie udziału energii wytwarzanej z węgla do maksymalnie 50% do 2025 roku. OPEC chce skupić się na dostępnych lokalnie paliwach (biomasa i RDF), które poprawią bezpieczeństwo dostaw ciepła i uniezależnią nas od rosnących kosztów węgla i uprawnień do emisji CO2.

Sytuacja powstała po wybuchu wojny na Ukrainie pokazuje, że plany OPEC-u związane z dekarbonizacją były słuszne.

Kolejnym krokiem w realizacji inwestycji będzie podpisanie aneksu do umowy z NFOŚiGW na zwiększenie dofinansowania i zawarcie umowy z generalnym wykonawcą inwestycji.

 (marz)

FOT. SERWIS OPEC GRUDZIĄDZ

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Więcej pieniędzy (o prawie 30 mln zł.) na budowę kotła biomasowego w Grudziądzu. Spółka OPEC wyda na tę inwestycję w sumie ponad 100 mln zł.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu