Willa Victoriusa nie będzie niszczeć. Ruszyły prace, które uratują ten zabytek. Potrwają 15 tygodni (zdjęcia)

Zatrzymać degradację tego cennego zabytku! Taki jest główny cel prac rozpoczętych przy zabezpieczeniu Willi Victoriusa przy ul. Armii Krajowej 21-25 w Grudziądzu.

– Wciąż mamy plany rewitalizacji tego obiektu. Aktywnie poszukujemy środków na ten cel – zapewnia Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – Wszelkie uzgodnienia są czasochłonne, bowiem wszystko, co dzieje się przy tej inwestycji wymaga uzgodnień z wojewódzkim konserwatorem zabytków.  Ważne, że firma zabezpieczająca budynek już weszła na teren tej nieruchomości i obiekt nie będzie niszczał. Zgodnie z umową prace potrwają 15 tygodni.

Zadaniem wykonawcy jest zabezpieczenie obiektu przed degradacją.

Wielu grudziądzan na pewno pamięta, kiedy przed wielu laty siedzibę miał tu wydział ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Grudziądzu. Budynek był wówczas zadbany. Później, gdy policja opuściła ten obiekt, zaczął on niszczeć.

Dopiero gdy władze miejskie Grudziądza postanowiły ratować ten zabytek i nieodpłatnie go przejęły w 2020 roku, pojawiła się szansa na ocalenie Willi Victoriusa. Powstał plan, aby ulokować w tym obiekcie Liceum Plastyczne. Uczniowie zyskaliby tu bardzo dobre warunki do rozwoju artystycznego.  

Byłoby to nawiązanie do istniejącej w okresie międzywojennym w Grudziądzu słynnej Pomorskiej Szkoły Sztuk Pięknych Wacława Szczeblewskiego.  

Willa Victoriusa należała w 1900 roku do Richarda Victoriusa – syna założyciela grudziądzkiej emalierni Herzfeld & Victorius. Atrakcyjne położenie w pobliżu Ogrodu Botanicznego, na ówczesnym Przedmieściu Kwidzyńskim i oryginalna architektura czyniła z Willi Victoriusa wyróżniający się obiekt w tej dzielnicy i w mieście.

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT

Tak wyglądała Willa Victoriusa tuż przed wejściem firmy budowlanej, która już zabezpiecza obiekt.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Willa Victoriusa nie będzie niszczeć. Ruszyły prace, które uratują ten zabytek. Potrwają 15 tygodni (zdjęcia)

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Podobne wpisy:

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu