To, że władze miejskie Grudziądza planują zagospodarowanie bezpośredniego sąsiedztwa dworca kolejowego sprawia, że PKP SA są dodatkowo zmotywowane do modernizacji zabytkowego obiektu dworca. PKP SA wykonają wielki remont za 63,4 miliony zł netto. A miasto Grudziądz tuż obok wybuduje autobusowy punkt przesiadkowy. Ułatwi to bardzo podróże pasażerom.
Tuż obok wyremontowanego dworca kolejowego w Grudziądzu powstanie obiekt dla autobusów. Coś w rodzaju mini dworca dla autobusów, które będą zatrzymywać się i odjeżdżać w odpowiednich warunkach. Pasażerowie zyskają możliwość szybkiego przejścia z dworca kolejowego na autobus linii lokalnych, regionalnych czy międzynarodowych i odwrotnie – z autobusu na pociąg.
Jak wygląda obecny dworzec autobusowy przy ul. Rapackiego, każdy wie: to wstyd dla tak dużego miasta.
– Mieszkańcy Grudziądza wciąż operują określeniem dworzec PKS-u, ale od dłuższego czasu PKS nie ma z nim nic wspólnego. To prywatna firma prowadzi dworzec autobusowy przy ul. Rapackiego – wyjaśnia Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – Trochę tak jak długo mówiło się, ze tankujemy na stacjach CPN-u, gdy stacje paliw prowadziły już całkiem inne firmy. Dziś mamy świadomość, że wiele autobusów kursujących na trasach ogólnopolskich czy dalekobieżne zagraniczne zatrzymują się tuż przy dworcu kolejowym, gdzie nie ma warunków, aby skorzystać z toalety czy poczekać na autobus w godziwych warunkach. Dlatego zamierzamy zbudować nowoczesny punkt przesiadkowy na ul. Dworcowej, tuż przy dworcu kolejowym, którego przebudowa ma potrwać niecałe dwa lata. Gdy już powstanie, pasażerowie korzystający z punktu przesiadkowego będą mieć do dyspozycji toalety, punkty handlowe i część gastronomiczną w nowoczesnym obiekcie dworca PKP. A sąsiadujący bezpośrednio z dworcem kolejowym punkt przesiadkowy będzie zadaszony i powstaną porządne stanowiska dla podjeżdżających tu autobusów. Na peronach autobusowych będą ławki. Przewidziane są wyświetlacze z godzinami odjazdu autobusów. Ta inwestycja musi być wykonana, bowiem dworzec to jedna z wizytówek Grudziądza. Pasażerowie pociągów i autobusów zachowują wizerunek miasta, jaki ujrzeli czasem podczas krótkiego pobytu w naszym mieście.
W dalszej perspektywie, co podkreśla prezydent Grudziądza Maciej Glamowski, dworzec kolejowy będzie obsługiwać pociągi linii szybkich prędkości w kierunku Trójmiasta. W ramach planowanej szprychy kolejowej. – Grudziądz musi być na to odpowiednio przygotowany – podkreśla prezydent.
MARYLA RZESZUT
Widok z góry: tak będzie wyglądać autobusowy punkt przesiadkowy planowany przez miasto tuż obok dworca kolejowego w Grudziądzu.