Zamiast operacji na otwartym sercu kardiochirurdzy wprowadzili do aorty stengraft. Pierwsza taka operacja w Grudziądzu

Kardiochirurdzy w grudziądzkim szpitalu po raz pierwszy wykonali endowaskularny zabieg zabezpieczający ostre rozwarstwienie łuku aorty. Nasz szpital wykonał tę operację jako czwarty ośrodek w Polsce.

Jest to niezwykle trudny i rzadki zabieg operacyjny. Dlaczego grudziądzcy lekarze zdecydowali się na jego wykonanie?

Diagnoza i decyzja o sposobie ratowania chorego dotyczyła 66-letniego pacjenta, u którego doszło do ostrego rozwarstwienia łuku aorty. Jego stan wymagał pilnej interwencji kardiochirurgicznej.

Ze względu na skrajnie wysokie ryzyko klasycznej operacji kardiochirurgicznej nasi lekarze zdecydowali się na leczenie wewnątrznaczyniowe. W miejscu rozwarstwienia łuku aorty i tętnic dogłowowych, które zaopatrują mózg w krew, został umieszczony specjalny stengraft z trzema odnogami, zaopatrującymi wszystkie naczynia odchodzące od aorty. Zamiast przeprowadzania operacji na tzw. otwartym sercu stengraft został wprowadzony do światła aorty poprzez 4-centymetrowe nacięcie na skórze. W medycznym nazewnictwie takie operacje nazywa się ,,Branched Aortic Stent-Graft”.

Zabieg został wykonany pod kierownictwem dra n. med. Mariana Burysza we współpracy z gościnnie uczestniczącym w operacji drem n. med. Arturem Milnerowiczem. Nieocenioną pracę wykonali anestezjolodzy, pielęgniarki i technicy Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. W. Biegańskiego w Grudziądzu.  

Gratulacje dla całego zespołu!

(marz)

FOT. SZPITAL GRUDZIĄDZ

Taki stengraft umieścili grudziądzcy kardiochirurdzy w łuku aorty 66-letniego pacjenta.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Zamiast operacji na otwartym sercu kardiochirurdzy wprowadzili do aorty stengraft. Pierwsza taka operacja w Grudziądzu

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Podobne wpisy:

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu