Zespół Sabaton powstał w Falun, partnerskim mieście Grudziądza. Śpiewa na całym świecie o chwale polskiego oręża

Sabaton – najsłynniejszy skandynawski zespół hardrockowy, koncertujący po całym świecie, powstał w szwedzkim Falun, partnerskim mieście Grudziądza. Pewnie trochę po znajomości przybył w 2014 roku do Grudziądza i dał koncert na zakończenie wakacji.

Tak zakończył się koncert zespołu Sabaton w Tauron Arenie w Krakowie 23 sierpnia 2022 roku.

To było wydarzenie wręcz międzynarodowe, gdy szwedzki zespół Sabaton w 2014 roku zawitał do Grudziądza – partnerskiego miasta Falun. Fani tej grupy zjechali do Grudziądza z całej Polski a także – kto mógł – z zagranicy.  

To właśnie w Falun (w sercu Zagłębia Miedziowego) w 1991 roku powstał zespół SABATON! Gra muzykę z pogranicza power i heavy metalu. Gra znakomicie. A śpiewa nie byle co, bo o wojnach i słynnych bitwach w historii. Teksty są dobre, przemawiające do każdego.

Muzycy z grupy Sabaton są mocni w trzech sferach: havy metalu, historii i militariach. Trzymają się prawdy historycznej. Potrafili na koncercie w Niemczech śpiewać hit „40:1” o niesamowicie bohaterskiej, nierównej walce polskich żołnierzy z hitlerowcami pod Wizną. Śpiewali to na scenie z polską flagą.  W 2010 roku nagrali utwór „Uprising” o heroicznym Powstaniu Warszawskim.   

Nie ma takiego polskiego zespołu, który by w tak znakomity sposób rozsławił w całym świecie chwałę polskiego oręża. Nagrania z ich utworami jak: „Winged Hussars” (o obronie Wiednia przez polską husarię), „40:1” (o bitwie polskich bohaterów pod Wizną w 1939 r.) czy o asach – polskich pilotach w Dywizjonie 303 w Anglii („Aces In Exile”) obejrzało w internecie po kilkanaście milionów (a niektóre kilkadziesiąt mln) osób. Z różnych państw internauci – po wysłuchaniu tych utworów – piszą: Respect, Poland!

Havy metal i nauczyciele historii! Dlaczego nie? Sabaton to niepowtarzalne zjawisko w świecie muzycznym. W 2014 r. zapytano liderów – Joakima Brodéna i Pära Sundströma dlaczego – skoro koncertują po największych metropoliach świata – raptem grają koncert w… Grudziądzu? – Bo to miasto partnerskie naszego, rodzimego Falun – wyjaśnili.    

Na koncerty Sabatonu na całym świecie walą tłumy.

W Polsce Sabaton jest wręcz uwielbiany. A nie występuje u nas za często. Ostatnio w styczniu 2020 r na warszawskim Torwarze, a w 2022 roku – 23 sierpnia w Krakowie na Tauron Arenie. Szykuje się koncert Sabatonu w Łodzi: 9 maja 2023 r. w Atlas Arenie. W tym czasie trudno byłoby ściągnąć ten zespół do Grudziądza, bo 7 maja gra w Wiedniu a 10 maja już w Czechach na Arenie Ostrava.  Kalendarz koncertów Sabaton ma zapełniony maksymalnie terminami. Aktualnie gra – dzień po dniu – w Ameryce Północnej: 21 października w Bostonie, 22 października w Kanadzie (Montreal) a 23 października w Nowym Jorku. I tak ciągle: koncert codziennie lub co 2-3 dni. W styczniu i lutym będzie bliżej Polski: ma bardzo dużo koncertów w Szwecji.

Joakim Brodén – wokalista i lider zespołu Sabaton skończył 5 października 42 lata. Jest synem Szweda i Czeszki.

 Zespół Sabaton jest wciąż w formie. Niedawno – 5 października lider, wokalista Joakim Brodén skończył 42 lata. Właśnie on i Pär Sundström nadają ton tej grupie. Pozostali członkowie Sabatonu to: Chris Rörland , Hannes Van Dahl, Tomy Johansson.  Zespół ten wciąż świetnie gra, do 2022 roku wydał 10 albumów studyjnych.

Grudziądzanie wierzą, że Sabaton jeszcze wystąpi w Grudziądzu.

Maryla Rzeszut

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Zespół Sabaton powstał w Falun, partnerskim mieście Grudziądza. Śpiewa na całym świecie o chwale polskiego oręża

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu