Petros Spinaris, wiceprezes Solaris Bus & Coach: – Grudziądz idzie odważnie w nowoczesność

Petros Spinaris, wiceprezes zarządu ds. sprzedaży Solaris Bus & Coach SA.: – Byłem w Grudziądzu już trzy razy i z uznaniem zauważam, jak miasto odważnie podąża w nowoczesność.
Fot. Maryla Rzeszut

Rozmowa z PETROSEM SPINARISEM z zarządu Solaris Bus &Coach sp. z oo.
– Jakie znaczenie ma dla firmy Solaris kontrakt na 17 elektrycznych autobusów dla Grudziądza? Solaris – europejski potentat – produkuje nowoczesne autobusy w znacznie większych ilościach, np. dla Tallina już ponad 300, dla Barcelony też ponad 300, kilkadziesiąt dla Wenecji a dla duńskiego Aarhus ponad 200…

– To bardzo ważna dla nas umowa. Zamówienie na 17 autobusów to dla nas bardzo znaczący kontrakt. To także duże zamówienie z punktu widzenia MZK Grudziądz. Ten kontrakt to zresztą kontynuacja naszej już wieloletniej współpracy z Miejskim Zakład Komunikacji w Grudziądzu, który ma bardzo sprawną, profesjonalną ekipę, otwartą na nowoczesność. I władze miasta, które potrafią zdobyć unijne fundusze. W Grudziądzu jestem już po raz trzeci i zawsze wracałem z pozytywnymi wrażeniami na temat miasta odważnie idącego w nowoczesność. Liczymy na to, że wciąż rozwijająca się rodzina elektrycznych modeli Solaris Urbino znajdzie w Grudziądzu uznanie także w przyszłości. Naprawdę, z kontraktu w Grudziądzu jestem bardzo dumny. Cieszę się widząc, jak elektromobilność wkracza do Grudziądza. Nasza firma ma udział w tworzeniu innowacyjnego, czystego transportu w tym mieście. Na razie mamy umowę na 17 bezemisyjnych, elektrycznych autobusów Solaris Urbino 12. Niskopodłogowych, klimatyzowanych. To cichy, czysty i komfortowy transport, przyjazny pasażerom. Może w przyszłości dostarczymy do Grudziądza kolejne autobusy.

– Autobusy Solaris już jeżdżą w całej Europie i na innych kontynentach. A które miasto w Polsce jest największym odbiorcą?

– Warszawa. Tam mamy już ponad 1200 autobusów. Zwłaszcza duże miasta stawiają na bezemisyjny transport. W 2021 r. ponad połowa wyprodukowanych autobusów Solaris dla polskich przewoźników to pojazdy napędzane energią elektryczną.

– Polska jest atrakcyjna chyba też pod względem rynku pracy dla przedsiębiorczych, młodych Europejczyków z Zachodu. Dobrze się pracuje w zarządzie polskiej firmy Solaris?

Bardzo dobrze, już od ponad 10 lat. W firmie Solaris pracuję w sumie od 13 lat. Może tylko niekiedy klimat mógłby być cieplejszy, bo dla mnie jako Greka, jest czasami trochę chłodno. Podoba mi się Poznań w którym mieszkam. Natomiast pracuję w Bolechowie gdzie jest główna siedziba firmy Solaris i fabryka. A na wakacje jeżdżę przeważnie do Grecji, jako że jestem Grekiem, ale w moich żyłach płynie także trochę krwi włoskiej.
Rozmawiała MARYLA RZESZUT

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Petros Spinaris, wiceprezes Solaris Bus & Coach: – Grudziądz idzie odważnie w nowoczesność

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu