Wzrost cen energii jest drastyczny. Inwestycje i remonty w „Wodociągach”? Tomasz Pasikowski: – Tylko najbardziej niezbędne. Stawką stabilność firmy

Rozmowa z TOMASZEM PASIKOWSKIM, prezesem Miejskich Wodociągów i Oczyszczalni w Grudziądzu

Tomasz Pasikowski, prezes Miejskich Wodociągów i Oczyszczalni w Grudziądzu.

– Nastały trudne czasy dla inwestycji. Ceny rosną. Jak przebiega modernizacja Oczyszczalni Ścieków w Nowej Wsi? Pierwszy etap (za 22,5 mln zł) z powodzeniem został zakończony. A do kiedy potrwa drugi etap, który kosztować będzie około 9,03 mln zł brutto?

– Wykonawcą pierwszego jak i drugiego etapu modernizacji Oczyszczalni Ścieków jest grudziądzka spółka MELBUD. Realizacja pierwszej umowy trwała od lipca 2018 r. do grudnia 2019 r. Pierwszy etap modernizacji obejmował rozbudowę układu technologicznego o czwarty ciąg technologiczny – czyli czwarty reaktor biologiczny i osadnik wtórny, a także rozbudowę infrastruktury magazynującej pozyskiwany biogaz. Od czerwca 2021 r. na terenie oczyszczalni ścieków realizowane są prace związane z jej dalszą modernizacją – drugi etap czyli budowa komory fermentacyjnej wraz z pracami towarzyszącymi. Zakończenie prac przewiduje się w IV kwartale 2022 roku.

Modernizacja grudziądzkiej Oczyszczalni Ścieków była konieczna z powodu znacznego zwiększenia ładunku zanieczyszczeń w ściekach odprowadzanych z zakładów przemysłowych zlokalizowanych na terenie miasta oraz praktycznego braku możliwości podłączenia nowych obiektów przemysłowych do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Modernizacja oczyszczalni zapewniła nie tylko możliwość odbierania ścieków z nowo powstających zakładów przemysłowych, lecz przede wszystkim stworzyła sposobność zwiększenia produkcji przez istniejące już zakłady, które taką potrzebę zgłaszały wielokrotnie.

– Nowoczesna oczyszczalnia ścieków to wyzwanie naszych czasów, ale pojawiło się wyzwanie inne: paliwo alternatywne. Porozumienie o współpracy w zakresie termicznego przekształcenia paliwa alternatywnego RDF podpisały Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnia z OPEC-em Grudziądz. Na czym będzie w tym projekcie polegało zadanie MWiO?

– Spółka OPEC oraz MWiO już w lipcu 2020 r. podpisały porozumienie o współpracy w sferze termicznego przekształcania paliwa alternatywnego RDF. Co to jest RDF? To wysokoenergetyczna frakcja odpadów wytwarzana przez zakłady gospodarki odpadami. Problemem jest obecnie ich nadpodaż i rosnące ceny utylizacji, ponieważ ze względu na ich wysoką wartość energetyczną niemożliwe jest ich składowanie. Należy je zatem przekształcać termicznie. By stało się to możliwe w Grudziądzu konieczne było nawiązanie współpracy pomiędzy dwiema miejskimi spółkami.

RDF produkowany przez „Wodociągi” mógłby podlegać termicznemu przekształceniu wraz z biomasą w instalacji obsługiwanej przez OPEC GRUDZIĄDZ. W związku z tym, że OPEC posiada odpowiednie doświadczenie oraz infrastrukturę zdecydowano, że to OPEC właśnie będzie spółką wiodącą, po stronie której spoczywać będzie zrealizowanie odpowiedniej  inwestycji. Po uprzednim uzyskaniu dofinansowania z   Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Rola MWiO sprowadzałaby się do dostarczania paliwa alternatywnego. Dzięki pozyskaniu stałego odbiorcy RDF w bezpośredniej okolicy, MWiO nie musiałyby generować wysokich kosztów z tytułu ich zagospodarowania.

W świetle obecnych trudności na rynku paliw, galopującej inflacji i wzrostu cen, nasz RDF byłby dla OPECu szczególnie cennym surowcem, dostępnym w znacznych ilościach. Co interesujące, z tytułu zagospodarowania RDF, OPEC otrzymywałby zapłatę od podmiotów go dostarczających. W oczywisty sposób wpłynęłoby to na rozwiązanie problemu dostępności paliw oraz utrzymanie kosztów wytwarzanego przez OPEC ciepła na rozsądnym poziomie.

Niestety, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy uchylił decyzję środowiskową dla planowanej inwestycji. Elektrociepłownia Łąkowa miała być rozbudowana o instalację termicznego przekształcania biomasy i paliwa alternatywnego. W tym momencie procedurę trzeba powtórzyć.

– Skoro mowa o odpadach – zakończona jest budowa dużej inwestycji w Zakurzewie:  sortowni odpadów. Za ponad 11 mln zł. Jakie korzyści już przynosi ta inwestycja a jakie będą w przyszłości?

– Wykonawcę tego zadania wyłoniono w  lutym 2020 r. Była to niemiecka firma Eggersmann Anlagenbau GmbH. Zadanie realizowano z dofinansowaniem  w ramach projektu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Projekt polegał na dostawie i montażu instalacji do odzysku surowców wtórnych w Zakładzie Gospodarki Odpadami w Zakurzewie. Dzięki wykonaniu tej inwestycji możliwe jest wydzielenie odpadów balastowych, jak i selektywnie zbieranych surowców wtórnych nadających się do recyklingu i odzysku. Dzięki wydzieleniu frakcji energetycznej można wykorzystać ją do produkcji paliwa alternatywnego. Tym sposobem składowaniu podlegają odpady, których nie można już wykorzystać.

Każdy odpad, który pozostaje na składowisku stanowi koszt. Im więcej odpadów uda się odzyskać i sprzedać bądź zagospodarować tym niższe koszty dla zakładu.

Dzięki uruchomieniu nowej instalacji do odzysku surowców wtórnych, w 2021 r. wzrosła znacząco sprzedaż tych surowców – z 5,8 tys. Mg w 2020 r. do 8 tys. Mg w 2021 r.

– Niższe koszty dla firmy to w dzisiejszych czasach rzecz wręcz bezcenna. Jednak sytuacja w gospodarce mocno odbija się na kosztach nowych inwestycji.  Jak przebiegają zaplanowane inwestycje i remonty w spółce MWiO?

– W związku z sytuacją panującą w kraju, wzrostem cen paliw, usług, galopującą inflacją, podobnie jak inne podmioty na rynku byliśmy zmuszeni do ograniczenia naszych wydatków przeznaczonych na inwestycje i remonty. Realizujemy te najbardziej niezbędne. Musimy bowiem zapewnić stabilność i bezpieczeństwo bieżącego funkcjonowania spółki w sferze jej działalności podstawowej. Wzrost kosztów energii jest drastyczny. Mimo pewnego potencjału w zakresie wytwarzania przez spółkę energii, znaczną jej ilość jesteśmy zmuszeni kupować.

Problem jest o tyle istotny, że nasz krajowy regulator Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, zatwierdził taryfy w minionym roku na 3 lata, przy ustalonym odgórnie poziomie inflacji 3,3 proc. Obecnie poziom inflacji według szybkiego szacunku GUS to 17,2 procent.

Żeby zapewnić stabilność funkcjonowania spółki w kolejnych latach  konieczne będzie wystąpienie z następnym wnioskiem taryfowym. Podobnie czynią inne przedsiębiorstwa wodociągowe w całej Polsce.

Rozmawiała MARYLA RZESZUT

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Wzrost cen energii jest drastyczny. Inwestycje i remonty w „Wodociągach”? Tomasz Pasikowski: – Tylko najbardziej niezbędne. Stawką stabilność firmy

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu