Zawodowa grupa lekkoatletyczna powstaje w GKS Olimpia. Umowę na starty podpisała Karolina Kołeczek, uczestniczka igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.
Grudziądzka lekka atletyka chce nawiązać do swojej dawnej świetności, kiedy to w barwach Olimpii startował m.in. słynny Bronisław Malinowski (biegi z przeszkodami). Teraz zaczątek elitarnej grupy zawodowej l.a. stanowią: płotkarka Karolina Kołeczek oraz wychowankowie Olimpii Grudziądz Damian Donakowski (skok wzwyż) i Kacper Arendt.
Oficjalnie grupa zawodowa l.a. Olimpii „wystartowała” 17 maja, gdy władze klubu i miasta zaprezentowały ten projekt podczas konferencji prasowej przy stadionie Centralnym.
Poznaliśmy bardzo dobrą zawodniczkę, reprezentantke Polski – Karolinę Kołeczek, specjalizującą się w biegach sprinterskich przez płotki. Startowała m.in. na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. Teraz reprezentuje barwy Olimpii Grudziądz.
– Dobrze czuję się w Grudziądzu. Liczę na to, że zbuduję odpowiednią formę, by wystartować m.in. w mistrzostwach Europy, a także zakwalifikować się na igrzyska olimpijskie w Paryżu – mówiła Karolina Kołeczek. – Nie mam już kłopotów ze zdrowiem. W Grudziądzu jestem dwa-trzy razy w tygodniu. Młodzi zawodnicy będą mogli obserwować mnie podczas treningów.
Karolina Kołeczek będzie uczestniczyć w akcjach sportowych, promujących lekka atletykę wśród dzieci i młodzieży.
W grupie zawodowej l.a. są także wychowankowie Olimpii, Damian Donakowski (skok wzwyż) i biegacz Kacper Arendt.
Działalność grupy koordynuje trener Cezary Markuszewski, wieloletni szkoleniowiec kadry narodowej w biegach na 110 metrów przez płotki. Jest on trenerem Karoliny Kołeczek.
– Dobrze znam tę zawodniczkę. Nasza współpraca trwa już jakiś czas – objaśnia trener Markuszewski. – Obecność Karoliny Kołeczek w naszym klubie to inspiracja i mobilizacja dla naszych wychowanków, których chcemy zatrzymać w klubie, po zdaniu matury. Dobre warunki, jakie chcemy stworzyć zawodnikom w Olimpii, mają spowodować, by nie odchodzili do większych ośrodków sportowych. Finanse zamierzamy pozyskiwać od sponsorów, będą także cegiełki „budujące” tę grupę, wsparcie zadeklarowało miasto. Rozwijamy współpracę z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki, który już nam przekazał trochę sprzętu.
Bez pomocy miasta projekt nie miałby szans powodzenia. – Utworzenie zawodowej grupy stwarza szansę na wyszkolenie kolejnych, grudziądzkich olimpijczyków. Historia lekkiej atletyki w Grudziądzu jest bogata, nawiązujemy do wspaniałej przeszłości – przypomina Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – W 2023 r. grudziądzki klub będzie obchodzić 100-lecie istnienia. Chcemy ten jubileusz uczcić. Mamy zapewnione pieniądze na remont stadionu. Na ukończeniu jest projekt modernizacji. Zabiegamy o to, by do naszego miasta wróciły wysokiej rangi mityngi lekkoatletyczne im. Bronisława Malinowskiego. W przyszłym roku chcemy też zorganizować mistrzostwa Polski w kategorii U-16.
– Poprzez tę zawodową grupę zamierzamy promować lekką atletykę. Bardzo byśmy chcieli, aby reprezentant Olimpii wystąpił na igrzyskach olimpijskich w Paryżu – nie kryje ambitnych planów Marek Szymkowicz, prezes GKS Olimpia.
(marz)
FOT. MARYLA RZESZUT