Mistrzostwa Świata Juniorów w Lotach Balonem na Ogrzane Powietrze odbędą się w Grudziądzu, w 2023 r. Wśród kilkudziesięciu załóg będą co najmniej trzy polskie. A w tym roku latem – trening uczestników.
Grudziądz ma ogromne tradycje lotnicze i doświadczenie w organizacji zawodów, także międzynarodowych. 24 sierpnia tego roku najlepsi piloci-juniorzy z całego świata przyjadą na trzydniowe zawody treningowe. Młodzi piloci balonowi poznają teren, warunki termiczne, bazę. Przygotowywać się będą do indywidualnych mistrzostw świata, które rozegrane zostaną 22-27 sierpnia 2023 r. Międzynarodowa Federacja Lotnicza (FAI) powierzyła organizację Grudziądzkiemu Klubowi Balonowemu.
Arkadiusz Iwański z Włocławka, aktualny balonowy mistrz Polski, delegat FAI, przewodniczący Komisji Balonowej Aeroklubu Polskiego, wyjaśnia: – Spodziewamy się udziału około 50 załóg z różnych kontynentów. Swój udział zadeklarowała już m.in. kadra juniorów z Japonii. Trwa rejestracja zawodników. Z trzyletnim wyprzedzeniem wystąpili śmy o organizację mistrzostw świata. Musieliśmy określić, jak duże zawody planujemy. Grudziądzki Klub Balonowy musiał spełnić kryteria wymagane przez Międzynarodową Federację Lotniczą, żeby otrzymać organizację tych prestiżowych zawodów. Rywalizację załóg będzie oceniało trzech sędziów międzynarodowych. Będą też meteorolodzy i oficerowie bezpieczeństwa. Zawody treningowe w tym roku to test dla obu stron. FAI sprawdzi jak organizatorzy sobie poradzą, a organizatorzy zweryfikują swój stan gotowości.
Koordynację strony sportowej powierzono właśnie Arkadiuszowi Iwańskiemu, który doskonale sprawdził się w roli organizatora 64. Zawodów o Puchar Gordona Bennetta w 2021 r.
W jakim wieku są piloci balonowi, którzy powalczą o mistrzostwo świata juniorów? – Kategoria juniorska obejmuje zawodników, którzy ukończyli 16 lat, bo tacy mogą najwcześniej uzyskać licencję pilota balonowego, do 27 lat. – tłumaczy Arkadiusz Iwański. – Jeżeli jednak zawodnik nie brał udziału w tej rangi mistrzostwach, to nawet do 30 lat może w nich wystartować.
– Centrum zawodów ulokujemy na stadionie Olimpii, by mieszkańcy mogli dogodnie do nas dotrzeć – informuje Ewa Niewiadomska–Roman, dyrektor organizacyjna mistrzostw. – Nawiązujemy do tradycji lotniczych Grudziądza. Warto je tu zorganizować, choć mistrzostwa świata sporo kosztują: około 200 tys. zł w tym roku i około 300 tys. w 2023.
Mieszkańcy Grudziądza i okolic już są przyzwyczajeni do lotów wielu balonów. Obserwują je co roku m.in. podczas Wielkanocnych Zawodów Balonowych. Jest to sport bardzo widowiskowy. Trzeba tylko trafić z odpowiednią pogodą i wiatrem, co pozwoli zorganizować konkurencje w takim miejscu, by ludzie mogli obserwować start i żeby balony poleciały w kierunku Grudziądza i okolicznych miejscowości.
– Nasz cel to rywalizacja sportowa na wysokim poziomie, ale także dostarczenie mieszkańcom atrakcji, chociaż oni wiele już widzieli, bo baloniarstwo istnieje w Grudziądzu ponad 25 lat. Jednak mistrzostwa świata mają być szczególnym świętem miasta. To wyjątkowe wydarzenie: przez kilka Grudziądz będzie balonową stolicą świata – uważa Jacek Lewandowski, prezes Grudziądzkiego Klubu Balonowego.
Mistrzostwa świata juniorów to okazja do promowania się Grudziądza i przy okazji regionu. Pomoc zadeklarowali: Ryszard Bober – senator RP, Piotr Całbecki – marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Maciej Glamowski – prezydent Grudziądza.
W sprawie wsparcia mistrzostw rozmawiamy także z minister Anną Gembicką – informuje Szymon Gurbin, wiceprezydent Grudziądza. – Liczymy na pomoc ministerstwa sportu. Żeby Grudziądz mógł organizować mistrzostwa świata, władze miasta zadeklarowały wsparcie. Jak wielkie będzie, na razie nie precyzujemy, ale cieszymy się, że gościć będziemy światową czołówkę pilotów balonowych.
(marz)
Fot. MARYLA RZESZUT