To jest okazja, by Grudziądz planujący budowę toru kolarskiego stał się współorganizatorem Igrzysk Olimpijskich w tej dyscyplinie. Miasto ma wielkie tradycje i silny klub ALKS Stal, który organizuje zawody kolarskie światowej rangi.
– Grudziądz ma warunki, ma klub ALKS Stal z sukcesami na arenie światowej i jest w stanie zorganizować rywalizację olimpijską w kolarstwie. Chcemy wybudować nowy tor kolarski w hali widowiskowo rekreacyjnej, wpisanej do strategii województwa do 2030 roku. To koszt około 250 mln zł. a połowę kwoty potrzebnej do budowy da marszałek województwa. Nawet jeśli okaże się wyższa, to też otrzymamy połowę – mówił dziś na konferencji prasowej Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – O dofinansowanie przez marszałka zabiegali radni sejmiku naszego województwa Michał Czepek i Robert Malinowski. Zgłosimy nasz akces do prezydenta RP Andrzeja Dudy, Polskiego Komitetu Olimpijskiego i ministra sportu Kamila Bortniczuka. W 2024 roku zapewnimy środki w budżecie miasta na przygotowanie pełnej dokumentacji, niezbędnej do budowy nowoczesnego toru.
Polska ma ambicje zabiegania o organizację Igrzysk Olimpijskich 2036, gdyż do tej pory ma być już Centralny Port Komunikacyjny, rozbudowana sieć połączeń drogowych i szprychy kolejowe, z których jedna pobiegnie przez Grudziądz.
– Zawczasu zgłaszamy nasz akces, gdyż Grudziądz jest najlepszym miejscem w Polsce do zorganizowania olimpijskiej rywalizacji w kolarstwie. ALKS Stal już 22 razy był klubowym mistrzem Polski. Stal ma działaczy, którzy znakomicie organizują sportowe imprezy międzynarodowe – podkreśla prezydent Maciej Glamowski.
Tego samego zdania są radni sejmiku Michał Czepek i Robert Malinowski, który twierdzi wprost, że najlepszym miejscem w Polsce, w którym może być wybudowany nowy tor kolarski jest Grudziądz.
TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT