O inwestycjach w grudziądzki sport była mowa w marinie 20 lutego: modernizacji stadionu Olimpii, budowie hali z torem kolarskim i stanicy żeglarskiej (zdjęcia)

Kiedy remont stadionu Centralnego, kiedy kolarze Stali doczekają się toru? Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski przedstawił plany miasta co do strategicznych przedsięwzięć a także modernizacji obiektów sportowych.

Klubów i stowarzyszeń sportowych jest w Grudziądzu 51. Dofinansowanie 9 klubów sportowych przez miasto sięga obecnie 440 tys. zł. Pośrednie wsparcie z MORiW, który zarządza obiektami sportowymi wynosi około 4 milionów zł.

Dobiega końca budowa stanicy żeglarskiej nad jeziorem Rudnickim (za ponad 6 milionów zł). Będą 3 hangary i miejsce do szkolenia oraz odbywania regat a także wypożyczalnia sprzętu pływającego.

– Nie zapominamy o osadzie Grud, która przejdzie kolejny etap modernizacji. Już jest skate park, zjeżdżalnie i siłownia, ale koniecznie trzeba odtworzyć trybuny. Mamy na ten cel pół miliona zł. jako wkład własny i walczymy o środki zewnętrzne – mówił Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – Na remont czeka Stadion Centralny przy ul. Piłsudskiego. Pozyskaliśmy 2,5 miliona zł na 1. etap modernizacji płyty dla lekkiej atletyki, położenie nowego tartanu i dostosowanie obiektu do rozgrywania ogólnopolskich zawodów U-16. Przetarg opiewał na 5 milionów zł. jednak okazało się, że rzeczywiste koszty sięgną 10 milionów zł. – wyjaśniał prezydent. – Niestety, ze środków centralnych nie otrzymaliśmy więcej pieniędzy. Aktualnie jesteśmy po rozmowach w ministerstwie sportu. Na dobrej drodze jest przyznanie Grudziądzowi 50 procent na tę modernizację czyli 5 milionów zł. Mamy dokumentację na modernizację wszystkich obiektów Olimpii. Hala wymaga termomodernizacji. W planie jest dobudowa fragmentu hali. Chodzi o to, aby połączyć zaplecze z częścią, gdzie grają tenisiści stołowi, aby powstał niezależny ciąg komunikacyjny.

Dużo zmieniło się w MKS Start przy ul. Konarskiego, gdzie hotel zajęli uchodźcy z Ukrainy. – Od roku tym obiektem sportowym zarządza Miejski Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku. Przyłączyliśmy budynek do miejskiej sieci ciepłowniczej OPEC-u – poinformował prezydent Maciej Glamowski. –  Obiekty MKS Start mają duży potencjał, nie w pełni wykorzystany. Koncepcja jest taka, że przygotujemy pełną dokumentację na modernizację hali, by mogło powstać w obiektach przy ul. Konarskiego Centrum Sztuk Walki dla judo, boksu, karate, ju jitsu i innych tego typu dyscyplin. Ten pomysł jest do przedyskutowania.

HALA WIDOWISKOWO-SPORTOWA Z TOREM KOLARSKIM

Działacze ALKS Stal Grudziądz są bardzo zainteresowani budową hali na Rządzu, w której znalazłby się m.in. nowoczesny tor kolarski. – Po kilka razy w tygodniu jeździmy na treningi na tor do Pruszkowa, co jest męczące i uciążliwe. Bywa, że samochody się psują i wyjazd jest niemożliwy. A mamy zawodników na najwyższym europejskim i światowym poziomie – mówił przedstawiciel ALKS Stal Grudziądz. – Już 21. raz zostaliśmy klubowym mistrzem Polski, mamy wicemistrzów Europy, medalistów mistrzostw świata. Ten tor jest nam pilnie potrzebny na miejscu.    

– Ta inwestycja jest w strategii województwa jako jeden z czterech najważniejszych sportowych projektów. Jej budowa kosztować będzie 300 milionów zł. Mamy zapewnienie marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, że pokryje 50 procent kosztów czyli 150 milionów zł. – wyjaśniał Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – Już powstaje na Rządzu nowy układ drogowy za około 20 milionów zł., który ułatwi dojazd do przyszłych obiektów. Będziemy zabiegać o zewnętrzne środki na budowę tej hali. Miasto swoją pulę dołoży, ale nawet połowy tej wielkości inwestycji nie udźwignie. W tym roku planujemy przeprowadzić postepowanie przygotowawcze na dokumentację projektową za kilka milionów zł. Jednocześnie koniecznie będziemy walczyć o środki zewnętrzne na budowę hali. Jeśli już wydamy kilka milionów zł na projekt, to sama budowa obiektu musi być realna.

Michał Czepek, radny sejmiku samorządowego województwa i dyrektor wydziału kultury i sportu UM w Grudziądzu tłumaczył: – Marszałek daje 50 procent kosztów budowy tej hali nie tylko na tor kolarski. Inwestycja uwzględnia organizowanie imprez kulturalnych, m.in. koncertów. Miasto samo nie utrzymałoby toru. Mogą się w tej hali odbywać duże imprezy, mecze międzynarodowe w piłce siatkowej, koszykowej czy ręcznej albo mistrzostwa Europy w kolarstwie torowym. Część obiektu byłaby rozbierana, aby dostosować halę do organizowanej w danym terminie imprezy. Musi się włączyć do tej inwestycji ministerstwo sportu. Dokumentację techniczną przygotowujemy. Walcząc o dotacje trzeba już mieć na stole dokumentację projektową.

Prezydent Maciej Glamowski wrócił do wątku organizacji w Polsce igrzysk olimpijskich. – Z naszych rozmów w ministerstwie sportu wynika, że ten temat nie został zamknięty. Jest podtrzymany. Jeśli Polska organizowałaby olimpiadę, taki tor absolutnie musiałby powstać. Akurat w Grudziądzu jest odpowiednia atmosfera do takiej inwestycji. Są wyniki sportowe, wśród kolarzy mamy olimpijczyków. Tymczasem musimy walczyć o środki zewnętrzne już teraz.

W marinie była też mowa o rozbudowie trybuny głównej na stadionie żużlowym GKM-u, budowie basenów przyszkolnych (oprócz pływalni przy ZSO na Strzemięcinie, basen ma powstać przy SP 18), remontach obiektów sportowych przy placówkach oświatowych, wsparciu dla tenisistów stołowych ASTS Olimpia Unia Grudziądz, którzy walczą w najwyższej klasie rozgrywkowej.  Do tych wątków wrócimy.        

Dotychczas prezydent Grudziądza odbył 26 spotkań z mieszkańcami. W nowej formule, w marinie – 16 stycznia, 6 i 20 lutego. Najbliższe spotkanie odbędzie się 5 marca w marinie przy ul. Portowej. Tematem będzie KULTURA. Kolejne spotkania z prezydentem Grudziądza: 19 marca – o zieleni miejskiej,  2 kwietnia –  o edukacji.

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

O inwestycjach w grudziądzki sport była mowa w marinie 20 lutego: modernizacji stadionu Olimpii, budowie hali z torem kolarskim i stanicy żeglarskiej (zdjęcia)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu