Tak postanowili grudziądzcy radni podczas sesji. Co było inspiracją do tej decyzji? Uczczenie 100. rocznicy założenia polskiego klubu wioślarskiego w Grudziądzu, podkreślenie wpływu tej olimpijskiej dyscypliny sportu na grudziądzan i wielkich zasług Klubu Wioślarskiego Wisła dla sportu i promocji miasta.
Grudziądz ma obecnie dwoje czołowych wioślarzy, olimpijczyków – Martę Wieliczko i Mateusza Wilangowskiego, ale zawodnicy KW Wisła zdobywają także medale w zawodach rangi mistrzowskiej w Polsce i Europie.
W przywróconym do Polski Grudziądzu w 1924 roku założono Grudziądzkie Towarzystwo Wioślarskie. Rozpoczęły się treningi i szkolenie zawodników w polskim klubie.
Towarzystwo wybudowało przystań nad Wisłą w północnej części miasta. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej mocną sekcję wioślarską miał klub Sokół Grudziądz, który nie został reaktywowany po wojnie. Wznowił działalność GTW Wisła i działał do 1949 roku. Wioślarze zostali włączeni do klubu Związkowiec a później do Spójni Grudziądz, która zmieniła nazwę na Spartę po połączeniu z Federacją Ogniwo w 1955 roku.Wioślarstwo istniało też w Olimpii od 1957 do 1991 roku.
Następnie RKS Wisła, który nie posiadał tradycji wioślarskich do 1939 roku został reaktywowany pod nazwą Kolejowy Klub Sportowy Wisła krótko po zakończeniu II wojny światowej. Zawiązano sekcję wioślarską, której siedziba od kilkudziesięciu już lat mieści się przy dawnym Porcie Schulza. Od 1969 roku sekcja została wydzielona i zaistniał klub jednosekcyjny.
Dziś Klub Wioślarski Wisła Grudziądz odnosi wielkie sukcesy. Zawodnicy Wisły zdobywają medale i zajmują wysokie lokaty na Igrzyskach Olimpijskich, mistrzostwach świata, Europy i Polski. Popularyzują ten piękny sport wśród mieszkańców oraz uczniów grudziądzkich szkół. Promują Grudziądz, region i Polskę.
(marz)