Rok 2024 będzie rokiem 100-lecia polskiego wioślarstwa w Grudziądzu! KW Wisła jednym z czołowych klubów w mieście, regionie i Polsce

Tak postanowili grudziądzcy radni podczas sesji. Co było inspiracją do tej decyzji? Uczczenie 100. rocznicy założenia polskiego klubu wioślarskiego w Grudziądzu, podkreślenie wpływu tej olimpijskiej dyscypliny sportu na grudziądzan i wielkich zasług Klubu Wioślarskiego Wisła dla sportu i promocji miasta.

Marta Wieliczko – czołowa wioślarka KW Wisła ma już na koncie medale Igrzysk Olimpijskich i mistrzostw świata. FOT. JULIA KOVACIC

Grudziądz ma obecnie dwoje czołowych wioślarzy, olimpijczyków – Martę Wieliczko i Mateusza Wilangowskiego, ale zawodnicy KW Wisła zdobywają także medale w zawodach rangi mistrzowskiej w Polsce i Europie.

W przywróconym do Polski Grudziądzu w 1924 roku założono Grudziądzkie Towarzystwo Wioślarskie. Rozpoczęły się treningi i szkolenie zawodników w polskim klubie.

Towarzystwo wybudowało przystań nad Wisłą w północnej części miasta. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej mocną sekcję wioślarską miał klub Sokół Grudziądz, który nie został reaktywowany po wojnie. Wznowił działalność GTW Wisła i działał do 1949 roku. Wioślarze zostali włączeni do klubu Związkowiec a później do Spójni Grudziądz, która zmieniła nazwę na Spartę po połączeniu z Federacją Ogniwo w 1955 roku.Wioślarstwo istniało też w Olimpii od 1957 do 1991 roku.

Następnie  RKS Wisła, który nie posiadał tradycji wioślarskich do 1939 roku został reaktywowany pod nazwą Kolejowy Klub Sportowy Wisła  krótko po zakończeniu II wojny światowej. Zawiązano sekcję wioślarską, której siedziba od kilkudziesięciu już lat mieści się przy dawnym Porcie Schulza. Od 1969 roku sekcja została wydzielona i zaistniał klub jednosekcyjny.

Dziś Klub Wioślarski Wisła Grudziądz odnosi wielkie sukcesy. Zawodnicy Wisły zdobywają medale i zajmują wysokie lokaty na Igrzyskach Olimpijskich, mistrzostwach świata, Europy i Polski. Popularyzują ten piękny sport wśród mieszkańców oraz uczniów grudziądzkich szkół. Promują Grudziądz, region i Polskę.

(marz)

FOT. MARYLA RZESZUT

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Rok 2024 będzie rokiem 100-lecia polskiego wioślarstwa w Grudziądzu! KW Wisła jednym z czołowych klubów w mieście, regionie i Polsce

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu