VI Balonowe Mistrzostwa Świata Juniorów odbędą się 21-26 sierpnia  Grudziądzu – ogłoszono dziś na konferencji prasowej (zdjęcia, wideo)

Przed Ratuszem stawili się organizatorzy i przedstawiciele władz wspierających tę wielką imprezę lotniczą. W Grudziądzu wystartuje 45 załóg z 17 państw świata. Będą balonowe atrakcje specjalnie dla mieszkańców!

Od prawej: senator Ryszard Bober, prezydent Grudziądza Maciej Glamowski, marszałek Piotr Całbecki, szef komisji balonowej Aeroklubu Polskiego i delegat FAI Arkadiusz Iwański oraz Wojciech Nowakowski, pilot z kadry narodowej juniorów.

W VI FAI Balonowych Mistrzostwach Świata Juniorów w Grudziądzu wezmą udział najlepsi piloci reprezentujący wiele krajów, m.in. Brazylię, Japonię, USA, Kanadę, Francję, Austrię, Węgry, Niemcy. Na 45 załóg aż 5 jest z kadry narodowej Polski!

Mistrzostwom towarzyszyć będzie fiesta balonowa, podczas której kilkanaście balonów weźmie udział w codziennych, rodzinnych piknikach dla mieszkańców i turystów.

Tego jeszcze dotychczas nie było: łącznie nad Grudziądzem może pojawić się aż 60 balonów, wliczając te przydzielone do fiesty.

Mistrzostwa świata w Grudziądzu bardzo wspierają Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki i senator RP Ryszard Bober. Przybyli do Grudziądza, aby dać temu wyraz.

– Grudziądz szczyci się ponad stuletnią tradycją lotniczą – przypomniał dziś prezydent Maciej Glamowski. –To w Grudziądzu powstała i szkoliła polskich pilotów przed II wojną światową słynna Szkoła Orląt przeniesiona później do Dęblina. Na naszym lotnisku szkolili się słynni polscy piloci z legendarnego Dywizjonu 303. Rozwijają się też tradycje sportu balonowego. Grudziądzki Klub Balonowy działa już ponad 25 lat. Tradycje lotnicze są w Grudziądzu podtrzymywane.

Mamy w Grudziądzu tradycje lotnicze ale i współczesne sukcesy szybowników, m.in. Joanny Biedermann, która zdobywała złote medale mistrzostw Polski i Europy a w 2007 r. wywalczyła brąz w szybowcowych mistrzostwach świata kobiet. Jest też bardzo dobrym instruktorem i pilotem samolotowym (lata w PLL LOT dreamlinerami) a także pilotem balonowym.

VI FAI Balonowe Mistrzostwa Świata Juniorów to w tym roku największa lotnicza impreza w Polsce i największa balonowa w Europie.

Wiceprezydent Grudziądza Szymon Gurbin zapewniał, że nie zabraknie emocji sportowych i atrakcji dla mieszkańców, także młodych.

Grudziądzki Klub  Balonowy organizuje mistrzostwa świata pod auspicjami Międzynarodowej Federacji Lotniczej i Aeroklubu Polskiego. Prezes GKB, organizator Jacek Lewandowski zapewnia, że impreza będzie wyjątkowa, nobilitująca Grudziądz.

Do obserwowania podniebnych zmagań zachęcali na spotkaniu z dziennikarzami także: Ewa Niewiadomska-Roman, dyrektor organizacyjna mistrzostw, Arkadiusz Iwański z Włocławka – przewodniczący Komisji Balonowej Aeroklubu Polskiego i delegat FAI (Międzynarodowej Federacji Lotniczej) oraz Wojciech Nowakowski, pilot-junior członek kadry narodowej.

Latem 2022 roku Grudziądz gościł załogi juniorskie w ramach treningów przed tegorocznymi balonowymi mistrzostwami świata. W tym roku w sierpniu Grudziądz po raz pierwszy będzie gospodarzem balonowych mistrzostw świata. Patronuje im Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, senator RP Ryszard Bober i prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.

Urząd Miejski w Grudziądzu jest wśród instytucji i organizacji, które to wydarzenie  finansują. – Mamy też firmy sponsorujące mistrzostwa, głównie z naszego terenu – dodała Beata Adwent, rzecznik VI FAI Balonowych MŚJ.                                                                           

TEKST, FOT. I Wideo: MARYLA RZESZUT

Arkadiusz Iwański, szef komisji balonowej Aeroklubu Polskiego objaśnia na konferencji prasowej w Grudziądzu zasady rywalizacji w zawodach balonowych:

Senator Ryszard Bober (z lewej) i Arkadiusz Iwański.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

VI Balonowe Mistrzostwa Świata Juniorów odbędą się 21-26 sierpnia  Grudziądzu – ogłoszono dziś na konferencji prasowej (zdjęcia, wideo)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu