Przed Ratuszem stawili się organizatorzy i przedstawiciele władz wspierających tę wielką imprezę lotniczą. W Grudziądzu wystartuje 45 załóg z 17 państw świata. Będą balonowe atrakcje specjalnie dla mieszkańców!
W VI FAI Balonowych Mistrzostwach Świata Juniorów w Grudziądzu wezmą udział najlepsi piloci reprezentujący wiele krajów, m.in. Brazylię, Japonię, USA, Kanadę, Francję, Austrię, Węgry, Niemcy. Na 45 załóg aż 5 jest z kadry narodowej Polski!
Mistrzostwom towarzyszyć będzie fiesta balonowa, podczas której kilkanaście balonów weźmie udział w codziennych, rodzinnych piknikach dla mieszkańców i turystów.
Tego jeszcze dotychczas nie było: łącznie nad Grudziądzem może pojawić się aż 60 balonów, wliczając te przydzielone do fiesty.
Mistrzostwa świata w Grudziądzu bardzo wspierają Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki i senator RP Ryszard Bober. Przybyli do Grudziądza, aby dać temu wyraz.
– Grudziądz szczyci się ponad stuletnią tradycją lotniczą – przypomniał dziś prezydent Maciej Glamowski. –To w Grudziądzu powstała i szkoliła polskich pilotów przed II wojną światową słynna Szkoła Orląt przeniesiona później do Dęblina. Na naszym lotnisku szkolili się słynni polscy piloci z legendarnego Dywizjonu 303. Rozwijają się też tradycje sportu balonowego. Grudziądzki Klub Balonowy działa już ponad 25 lat. Tradycje lotnicze są w Grudziądzu podtrzymywane.
Mamy w Grudziądzu tradycje lotnicze ale i współczesne sukcesy szybowników, m.in. Joanny Biedermann, która zdobywała złote medale mistrzostw Polski i Europy a w 2007 r. wywalczyła brąz w szybowcowych mistrzostwach świata kobiet. Jest też bardzo dobrym instruktorem i pilotem samolotowym (lata w PLL LOT dreamlinerami) a także pilotem balonowym.
VI FAI Balonowe Mistrzostwa Świata Juniorów to w tym roku największa lotnicza impreza w Polsce i największa balonowa w Europie.
Wiceprezydent Grudziądza Szymon Gurbin zapewniał, że nie zabraknie emocji sportowych i atrakcji dla mieszkańców, także młodych.
Grudziądzki Klub Balonowy organizuje mistrzostwa świata pod auspicjami Międzynarodowej Federacji Lotniczej i Aeroklubu Polskiego. Prezes GKB, organizator Jacek Lewandowski zapewnia, że impreza będzie wyjątkowa, nobilitująca Grudziądz.
Do obserwowania podniebnych zmagań zachęcali na spotkaniu z dziennikarzami także: Ewa Niewiadomska-Roman, dyrektor organizacyjna mistrzostw, Arkadiusz Iwański z Włocławka – przewodniczący Komisji Balonowej Aeroklubu Polskiego i delegat FAI (Międzynarodowej Federacji Lotniczej) oraz Wojciech Nowakowski, pilot-junior członek kadry narodowej.
Latem 2022 roku Grudziądz gościł załogi juniorskie w ramach treningów przed tegorocznymi balonowymi mistrzostwami świata. W tym roku w sierpniu Grudziądz po raz pierwszy będzie gospodarzem balonowych mistrzostw świata. Patronuje im Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, senator RP Ryszard Bober i prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.
Urząd Miejski w Grudziądzu jest wśród instytucji i organizacji, które to wydarzenie finansują. – Mamy też firmy sponsorujące mistrzostwa, głównie z naszego terenu – dodała Beata Adwent, rzecznik VI FAI Balonowych MŚJ.
TEKST, FOT. I Wideo: MARYLA RZESZUT
Arkadiusz Iwański, szef komisji balonowej Aeroklubu Polskiego objaśnia na konferencji prasowej w Grudziądzu zasady rywalizacji w zawodach balonowych: