Wiceminister sportu Ireneusz Raś w ALKS Stal i Olimpii Grudziądz. Miasto składa projekty o środki na inwestycje w klubach. Piotr Kulerski do sekretarza stanu: – Witaj, przyjacielu! (zdjęcia)

Piotr Kulerski (prawnuk słynnego Wiktora Kulerskiego) przywitał w siedzibie ALKS Stal Grudziądz swojego przyjaciela, z którym dobrze znają się od około 20 lat. A jest nim wiceminister sportu i turystyki Ireneusz Raś.

Od lewej: wiceminister sportu i turystyki Ireneusz Raś, Piotr Kulerski i Róża Lewandowska, wiceprezydent Grudziądza.

– Cieszę się, że do tego spotkania doszło i myślę, że będzie ono naprawdę owocne dla sportu w Grudziądzu, dla dzieci i młodzieży, która jest naszą przyszłością – mówił Piotr Kulerski. – Grudziądz ma liczące się w Polsce i za granicą kluby sportowe oraz plany rozwoju bazy sportowej.

O jakim, potrzebnym  Stali Grudziądz obiekcie mówiono z wiceministrem? Oczywiście o torze kolarskim. Ireneusz Raś doskonale zdaje sobie sprawę, że taki obiekt jest potrzebny w Grudziądzu, który jest odpowiednio położony, by z różnych stron mogły dojeżdżać ekipy kolarskie na treningi czy zawody. Przede wszystkim jednak służyłby licznemu gronu kolarzy ALKS Stal, którzy teraz muszą dojeżdżać na tor w Pruszkowie. Wiceminister zna świetnie problemy polskiego kolarstwa, sam zresztą regularnie trenuje jazdę na rowerze, także w górach.

Piotr Kulerski na gorąco rozmawiał z wicemarszałkiem województwa w sprawie potwierdzenia wiceministrowi deklaracji o pokryciu 50 procent kosztów budowy hali sportowo-widowiskowej. Otrzymał zapewnienie, że Urząd Marszałkowski gwarantuje pokrycie połowy kosztów tej inwestycji w Grudziądzu. Budowa hali jest wpisana do strategii województwa. To ogromna pomoc, ale Grudziądz nie zdoła z własnych środków  wygospodarować drugiej połowy pieniędzy na halę, dlatego jest potrzebna pomoc ministerstwa sportu. Wiceminister Ireneusz Raś poprosił, aby przygotować odpowiednie wystąpienie o dofinansowanie tej inwestycji.  – Piszcie projekt. Będę zabiegać o środki na ten cel – oświadczył.

Była też mowa o utrzymaniu obiektu, gdy już hala powstanie. – Czy miasto podoła finansowo, by utrzymać tak duży obiekt? – pytał wiceminister.

Grudziądz powinien sobie poradzić, bowiem w hali będą organizowane także targi, koncerty czy wystawy, za które będą wnoszone opłaty od organizatorów. Imprezy nie mogą jednak zakłócić prawidłowego cyklu treningowego kolarzy. Gdy uruchomiona zostanie elektrownia gazowo-parowa, wpływy z podatków do kasy miejskiej wzrosną, co pomoże w utrzymaniu hali, ale na jej wybudowanie absolutnie niezbędne jest wsparcie finansowe ministerstwa.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Ireneusz Raś miał w planie wizytę nie tylko w ALKS Stal ale też w Olimpii Grudziądz.  

Wiceprezydent Grudziądza Róża Lewandowska podkreśliła, że w mieście bardzo docenia się rolę sportu nie tylko wyczynowego ale rozwijającego dzieci i młodzież w szkołach i przedszkolach. – Mamy klasy sportowe i Szkoły Mistrzostwa Sportowego dla uczniów chcących trenować i osiągać wyniki sportowe, ale chcemy też wyciągać dzieci z domu w plener, do hal sportowych, by się ruszały, rozwijały fizycznie, zyskiwały sprawność – mówiła. – Jest to ważne zwłaszcza po okresie pandemii. Jest to też bardzo istotne dla dzieci borykających się z problemami psychicznymi a sport pomaga, rozładowuje napięcia. Potrzebne są nam obiekty sportowe a budowy dobrej klasy boiska czy hali sportowej miasto samo nie udźwignie.     

W spotkaniu w ALKS Stal uczestniczyli też radni Sejmiku Samorządowego Michał Czepek i Robert Malinowski, prezes GKS Olimpia Marek Szymkowicz, który mówił o konieczności dofinansowania remontu hali klubu oraz stadionu lekkoatletycznego, by mógł uzyskać licencje umożliwiające organizowanie zawodów wyższej rangi. Był też Marek Skórski, dawny wicemistrz świata juniorów w kolarstwie torowym, obecnie szkoleniowiec Stali Grudziądz, startujący nadal w kategorii masters.  

Oba grudziądzkie kluby złożą w Ministerstwie Sportu i Turystyki odpowiednie projekty na inwestycje niezbędne w ALKS Stal i GKS Olimpia.

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Wiceminister sportu Ireneusz Raś w ALKS Stal i Olimpii Grudziądz. Miasto składa projekty o środki na inwestycje w klubach. Piotr Kulerski do sekretarza stanu: – Witaj, przyjacielu! (zdjęcia)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu