22 i 23 stycznia świętować będziemy 103. rocznicę powrotu Grudziądza do wolnej Polski! Fort Wielka Księża Góra do zwiedzenia (program obchodów)

Przypomniany zostanie wielki dzień, kiedy to 23 stycznia 1920 r. oddział „Błękitnej Armii” z gen. Stanisławem Pruszyńskim przejął Grudziądz. Opowiedzą o tym historycy z Muzeum. Będą uroczystości patriotyczne, msza św. i koncert w Bazylice, otwarty zostanie Fort Wielka Księża Góra. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

FOT. MARYLA RZESZUT

– To niezwykle ważne święto dla naszej lokalnej tożsamości. Zachęcam mieszkańców do udziału w obchodach – mówi Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – Doceńmy tak ważne dla nas historyczne wydarzenie sprzed 103 lat, kiedy to Grudziądz wrócił do wolnej Polski. Jesteśmy gospodarzami naszego miasta i na nas spoczywa odpowiedzialność za jego przyszłość.

PROGRAM:

Obchody rozpoczną się w niedzielę, 22 stycznia o godz. 11.30 w Muzeum im. ks. dra Władysława Łęgi promocją katalogu „Broń skałkowa ze zbiorów Muzeum im. ks. dra Wł. Łęgi”. O broni mówić będzie historyk Mariusz Żebrowski.

O godz. 13.00 otworem stanie Fort Wielka Księża Góra. Przewidziane jest bezpłatne zwiedzanie Fortu z przewodnikiem. Wejścia o godz. 13.00 i 14.30. Zapisy w Informacji Turystycznej pod tel. 56-46 123 18.

O godz. 15.30 w Bazylice Kolegiackiej pw. św. Mikołaja rozpocznie się koncert grudziądzkich chórów i patriotyczne śpiewanie z mieszkańcami „Wolność zapisana w nutach”. Przygotowywane są śpiewniki. Kto wystąpi? Chór Męski Echo, chór Kolegiata, Grudziądzka Orkiestra Dęta, The G Singers. Na instrumencie klawiszowym grać będzie Marek Matecki.   

FOT. MARYLA RZESZUT

DRUGI DZIEŃ OBCHODÓW, 23 stycznia (poniedziałek):

O godz. 9.40 złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego (plac Niepodległości).

FOT. MARYLA RZESZUT

O godz. 10.00 w Bazylice św. Mikołajamsza św. w intencji Grudziądza z asystą honorową Wojska Polskiego.

O godz. 11.00 na Rynkuwystęp patriotyczny młodzieży z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Grudziądzu.

O godz. 11.15 na Rynku pod pomnikiem Żołnierza Polskiego: uroczystość patriotyczna z ceremoniałem wojskowym. Otwarcie wystawy plenerowej IPN – „Należy stworzyć Niepodległe Państwo Polskie z wolnym dostępem do morza”.

O godz. 17.00 w Muzeum – wykład Dawida Schoenwalda „23 stycznia 1920 roku…”

Uroczystościom patronują Maciej Glamowski – prezydent Grudziądza i Łukasz Kowarowski – przewodniczący Rady Miejskiej w Grudziądzu.  

W związku z uroczystościami patriotycznymi na Rynku, 23 stycznia nastąpi wstrzymanie ruchu tramwajów na odcinku al. 23 Stycznia – Tarpno, od godz. 10.45 do czasu zakończenia uroczystości około godz. 12.20.

(marz)

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

22 i 23 stycznia świętować będziemy 103. rocznicę powrotu Grudziądza do wolnej Polski! Fort Wielka Księża Góra do zwiedzenia (program obchodów)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu