Piękny koncert „30 lat w naszej bajce – wspomnień czar” uświetnił jubileusz placówki, która opiekuje się dziećmi i je wychowuje. Przedstawienie i występy muzyczne przygotowali obecni i byli wychowankowie Centrum. Publiczność gorąco ich oklaskiwała.
Dziś (27 czerwca) w CK Teatr w Grudziądzu gratulacje i życzenia odebrali pracownicy i wszyscy zaangażowani w szlachetną działalność Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego. Podziękowania i słowa uznania pod ich adresem i dyrektor Elżbiety Raczkowskiej kierowała Róża Lewandowska, wiceprezydent Grudziądza.
List gratulacyjny skierował do świętujących jubileusz prezydent Grudziądza Maciej Glamowski. – Trzydzieści lat trudnej i wymagającej pracy dla dobra dzieci i rodziny to bilans poważny i zasługujący na szacunek – podkreślił prezydent. – Wśród grudziądzkich instytucji zajmujecie miejsce szczególne. Trudno doprawdy zliczyć tych wszystkich, którym zdołaliście pomóc. Każdy człowiek to osobny świat, a ten, kto choć jedno życie uczynił szczęśliwym, zasługuje na wdzięczność niezliczonej ilości pokoleń
– To dzięki Wam panuje tu dzisiaj tak wspaniała atmosfera. Dziękuję wam za te 30 lat. Jesteście wspaniali! – chwaliła pracowników Centrum wiceprezydent Grudziądza Róża Lewandowska, która podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania jubileuszu placówki. Także za wzruszenia i emocje. Zaznaczyła: – Wspólny Dom w CPDiPR tworzą pracujący tu ludzie, przyjaciele i osoby wspierające działania tej profesjonalnej jednostki.
W jubileuszowej uroczystości w grudziądzkim teatrze wziął udział poseł Tomasz Szymański.
Na scenie wystąpiły dzieci wykonujące znane polskie i zagraniczne piosenki. Od razu spodobały się dzieciaki, które już na początku zaśpiewały „Jedzie pociąg z daleka”. Później zabrzmiały m.in. utwory „Chcemy być sobą”, „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Piosenka jest dobra na wszystko”, „Telefony” i „Kiedy powiem sobie dość”. Każdy z występujących, młodych artystów spisał się na medal, co publiczność nagrodziła zasłużonymi brawami.
Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego w Grudziądzu pod tą nazwą istnieje od grudnia 2001 roku, jednak działało znacznie wcześniej. W 1993 roku ówczesny Dom Małego Dziecka został przekształcony w Państwowy Dom Dziecka, a ponad rok później znów zmienił nazwę na Dom Dziecka. Nastąpiła reorganizacja Domu Dziecka, który stał się nowoczesny. Przeznaczony był dla 80 dzieci w wieku od 0 do 18 lat. W tamtych czasach była to placówka opiekuńczo-wychowawcza nowatorska, nie mająca odpowiednika w skali całej Polski. Nie istniał bowiem wówczas Dom Dziecka, który roztoczyłby opiekę nad dziećmi w tak różnym wieku.
Otwarcie nowego Domu Dziecka umożliwiło objęcie wychowanków kompleksową i wielopłaszczyznową opieką. Placówka ta wciąż się rozwija. Współpracuje z innymi instytucjami zajmującymi się dziećmi i rodziną.
(marz)