Absolutorium dla prezydenta Grudziądza 14:7. A Regionalna Izba Obrachunkowa „rozjechała” komisję rewizyjną zdominowaną przez PiS

Wotum zaufania i absolutorium udzielili dziś na sesji grudziądzcy radni prezydentowi Maciejowi Glamowskiemu, za wykonanie budżetu w 2021 roku. 14 rajców było „za”. Budżet miasta jest w granicach 700 mln. zł., zaś inwestycyjny (ponad 100 mln zł.) został wykonany w 92 procentach.

Grudziądzka Rada Miejska obradowała dziś na sesji absolutoryjnej.

Zanim doszło do głosowania nad absolutorium, prezydent Maciej Glamowski przedstawił raport o stanie miasta. Poinformował m.in., że Grudziądz liczy dziś 81 720 zameldowanych mieszkańców. – Zamieszkuje więcej, bo nie wszyscy są zameldowani – mówił prezydent.

Bardzo obszerny raport o stanie miasta można przeczytać na stronie Urzędu Miejskiego.

A o dzisiejszej kondycji finansów miasta świadczy fakt, że jeszcze przed kilku laty Grudziądz był „dyżurnym” miastem – nawet na arenie ogólnopolskiej – do wskazywania zadłużonego po uszy samorządu. Były wręcz głosy, że należy nad Grudziądzem ustanowić komisaryczny zarząd. Dziś finanse prowadzone są w tak profesjonalny sposób, że skarbnik miasta Tomasz Szczechowski odebrał niedawno na Kongresie „Perły Samorządu” nagrodę przyznaną przez Dziennik Gazeta Prawna, dla najlepszego w całym kraju skarbnika miast na prawach powiatu, do 120 tys. mieszkańców. Tuż za nim znaleźli się skarbnicy z Nowego Sącza (2. miejsce) i Koszalina (3. lokata). To oczywiście zasługa całego wydziału finansowego Ratusza.

Bardzo ważne było, że Regionalna Izba Obrachunkowa pod przewodnictwem Macieja Słomińskiego pozytywnie oceniła realizację budżetu Grudziądza za 2021 rok.

Inne zdanie miała komisja rewizyjna Rady Miejskiej w Grudziądzu, co przedstawiła w imieniu tej komisji radna Marzena Makowska (Prawo i Sprawiedliwość). Wytknęła, że polityka finansowa była w 2021 r. zmienna, że nadal ogromne problemy finansowe ma szpital, którego zobowiązania wręcz urosły. Oświadczyła, że komisja rewizyjna RM nie podziela pozytywnej opinii RIO. Trzech członków komisji rewizyjnej było za przyjęciem krytycznej opinii, a jeden przeciw.

Radny Grzegorz Miedzianowski, w imieniu klubu radnych Sojuszu Obywatelski Grudziądz był „za” udzieleniem absolutorium prezydentowi: – Po zapoznaniu się z wykonaniem budżetu, sprawozdaniem finansowym za 2021 rok i trzema pozytywnymi opiniami Regionalnej Izby Obrachunkowej, zagłosujemy pozytywnie. Prezydent działa proinwestycyjnie, finanse są stabilne. Mimo, że w 2021 r. była pandemia, co utrudniło działalność prezydenta. Mimo trudności, jest to pierwszy tak dobry wynik Grudziądza od kilku lat.  

Grzegorz Miedzianowski i Helena Bagniewska (Sojusz Obywatelski Grudziądz).

Tomasz Smolarek w imieniu klubu radnych Koalicji Obywatelskiej przypomniał, że także w głosowaniu nad absolutorium  za poprzedni rok, 2020, komisja rewizyjna, kierowana przez Andrzeja Wiśniewskiego (PiS) wystawiła prezydentowi negatywną opinię, co wytknęła jej wówczas Regionalna Izba Obrachunkowa, wskazując, że nie podano powodu negatywnej opinii. – Budżet miasta może być zmienny. Tak było również za poprzednich prezydentów. Absolutorium dotyczy wykonania budżetu. Bierzemy pod uwagę pozytywną opinię RIO. A członkami  komisji rewizyjnej Rady Miejskiej są głównie członkowie PiS. Zadziwiające, że wystąpili o udzielenie absolutorium, a w uzasadnieniu krytykowali wykonanie budżetu. My głosujemy „za”.  

Paweł Napolski, wiceprzewodniczący RM (KO) nie posiadał się ze zdumienia: – Komisja rewizyjna Rady Miejskiej wystawiła polityczną, a nie merytoryczną ocenę wykonania budżetu. Nawet Regionalna Izba Obrachunkowa – organ państwa, dosłownie „rozjechała” komisję rewizyjną. Wytknęła w swojej opinii, że komisja rewizyjna w ogóle nie wykazała powodów negatywnej oceny i nie zaprotokołowała dyskusji, jaka toczyła się w komisji przed przyjęciem treści oceny.

Paweł Napolski, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej (klub radnych Koalicji Obywatelskiej).

Radny Krzysztof Pokora (KO), wiceprzewodniczący komisji rewizyjnej, wyjaśnił: – To ja byłem tym radnym, który głosował przeciw negatywnej ocenie, bo była niesprawiedliwa.

Marzena Makowska (PiS) zauważyła: – Zwróćcie uwagę, że na drugiej stronie oceny wykonania budżetu komisja rewizyjna przyjmuje racje RIO i się z nimi zgadza.

Grudziądz na stabilnych fundamentach

Ostatecznie podczas głosowania, najpierw nad wotum zaufania dla prezydenta (na 22 radnych obecnych na sesji), 14 radnych opowiedziało się „za”, a 8 było „przeciw”.

W głosowaniu nad absolutorium 14 było „za”, a 7 „przeciw”.   

Za absolutorium dla prezydenta Grudziądza głosowali radni z Koalicji Obywatelskiej i Sojuszu Obywatelski Grudziądz, a przeciw radni Prawa i Sprawiedliwości oraz niezrzeszony Arkadiusz Goszka.  

– Kiedy w trudnych warunkach  obejmowałem urząd prezydenta, wiele osób wróżyło mi porażkę. A już po raz czwarty staję przed radnymi, poddając się ocenie. Odbudowaliśmy podwaliny stabilności miasta. Dla wojewody, banków i innych instytucji jesteśmy wiarygodnymi partnerami – mówił Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – Wiedziałem, że czeka mnie trudne zadanie, ale nie przewidziałem pandemii ani wojny na Ukrainie, skąd także do nas przybyli uchodźcy, którym trzeba pomóc i ich utrzymać. Wbrew globalnym zawieruchom udało się postawić Grudziądz na stabilnym fundamencie. Dziękuję mieszkańcom za zaufanie, radnym za współpracę. Cieszę się, że absolutorium otrzymuję za wykonanie budżetu wynoszącego ok. 700 mln. zł. , w ramach którego zaplanowane inwestycje w wysokości ponad 100 mln zł. zostały wykonane w 92 procentach. To  imponujący wskaźnik, którym niewiele samorządów może się pochwalić.

(marz)

FOT. MARYLA RZESZUT

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Absolutorium dla prezydenta Grudziądza 14:7. A Regionalna Izba Obrachunkowa „rozjechała” komisję rewizyjną zdominowaną przez PiS

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Podobne wpisy:

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu