Absolutorium otrzymał na sesji Rady Miejskiej Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. 14 radnych było „za” a 7 „przeciw”

Udzielenie absolutorium poparł klub radnych Sojusz Obywatelski Grudziądz i klub radnych Koalicji Obywatelskiej. Przeciwni byli radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości i jeden niezrzeszony.

– Już po raz piąty radni będą głosować nad absolutorium dla mnie. Wszyscy pamiętamy początki mojej prezydentury w Grudziądzu – mówił przed głosowaniem Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – Odzyskaliśmy wiarygodność wobec instytucji finansowych jak choćby banki a także Regionalnej Izby Obrachunkowej czy służb wojewody. Musieliśmy w tym celu wydźwignąć się z zapaści finansowej. To była ciężka praca przy szeleście dokumentów. Na dzisiejszy wynik zaprocentowała ciężka i mozolna praca w latach poprzednich, zwłaszcza skarbnika miasta Tomasza Szczechowskiego – podkreślił prezydent Maciej Glamowski. – Grudziądz wkroczył na ścieżkę szybkiego rozwoju. Jest miastem przyszłości, w którym warto żyć i pracować. Inwestycje czynią nasze miasto nowoczesnym. Rok 2022 był rokiem inwestycji, zwłaszcza w infrastrukturę drogową. Wykorzystujemy środki unijne, a będąc w Unii Europejskiej nie porzucamy swojej tożsamości. Oprócz przeszkód takich jak pandemia, wojna na Ukrainie i inflacja napotykamy przyczyny polityczne w kraju. Nie zawsze możemy liczyć na takie finansowanie z rządowych źródeł, które z poziomu naszych ambicji i planów można uznać za satysfakcjonujące. Jednak robimy swoje i wbrew wszelkim trudnościom dajemy sobie radę.  

Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza: – Dziękuję za poparcie radnym i wszystkim współpracownikom, którzy wspierają obrany przeze mnie kierunek. Dziękuję, że odważyliście się wziąć grudziądzkie sprawy w swoje ręce.

Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy pozytywnie oceniła wykonanie budżetu Grudziądza za 2022 rok.  Zanim głosowano nad absolutorium dla prezydenta miasta, uzyskał on wotum zaufania (na 21 radnych 14 było za, 7 przeciw).

Krzysztof Kosiński, przewodniczący klubu radnych PiS zapowiedział: – Nie wyrażamy pozytywnej opinii w sprawie wykonania budżetu. Co do rubryk – wszystko się zgadza, ale kwestia szpitala co roku wzbudza niepokój. Nie ma pomysłu na różne problemy. Nie ma koncepcji zagospodarowania Starówki. Jest to budżet zaniechania. Był zmieniany w ciągu roku 11 razy! Krzysztof Kosiński twierdził też, że niewykorzystane są należycie solanki.

W OSTATNICH LATACH SKOK NA NIEBYWAŁĄ DOTĄD SKALĘ

Przeciwną opinię wygłosił Grzegorz Miedzianowski, przewodniczący klubu radnych Sojusz Obywatelski Grudziądz. – SOG zdecydował o udzieleniu prezydentowi absolutorium. Prowadzi bowiem politykę satysfakcjonującą, profesjonalną. Opowiadamy się za wielopłaszczyznowym rozwojem miasta. Trudna sytuacja gospodarcza kraju nie przeszkodziła w prowadzeniu w Grudziądzu polityki prorozwojowej. Korzystać z tego będą nasze dzieci i wnuki. Grudziądz ma wszelkie dane, by spełniać rolę ważną. Przyciągać inwestorów i zatrzymać młodych. W ostatnich latach przemian wykonany został skok na niebywałą dotąd skalę. Grudziądz może się stać lepszym miejscem do życia. Obecny prezydent rozpoczął wiele działań, które zamknął sukcesem. Popieramy ten kierunek mądrych i przemyślanych przedsięwzięć, to godziwa przyszłość dla nas. Z tej drogi nie zamierzamy schodzić. Udzielamy absolutorium.

Tomasz Smolarek w imieniu radnych Koalicji Obywatelskiej zaznaczył: – Budżet miasta może być w trakcie roku zmieniany wiele razy, by usprawnić gospodarkę finansową. Regionalna Izba Obrachunkowa zaopiniowała pozytywnie sprawozdanie z wykonania budżetu. Także komisja rewizyjna Rady Miejskiej pod przewodnictwem Andrzeja Wiśniewskiego z PiS wystąpiła z wnioskiem o udzielenie absolutorium. Uwzględniając to radni Koalicji Obywatelskiej będą głosować za absolutorium.

Radny KO Krzysztof Pokora (wiceprzewodniczący komisji rewizyjnej) wręcz podziękował prezydentowi za wprowadzanie poprawek do budżetu, gdyż: – To usprawniło gospodarkę finansami. Jeśli odsunięte zostały w czasie terminy spłat papierów dłużnych to słusznie, bowiem wkrótce zacznie wpływać do kasy miasta podatek od elektrowni gazowo-parowej w wysokości około 20-30 mln. zł. To pomoże spłacać zobowiązania szpitala. A za wysokie koszty obsługi zadłużenia odpowiada nie miasto ale rząd i banki.

Zauważył też: – Jeśli na 6 członków komisji rewizyjnej 4 jest z PiS i jednak jest ona za udzieleniem absolutorium to mówi samo za siebie.  

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Absolutorium otrzymał na sesji Rady Miejskiej Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. 14 radnych było „za” a 7 „przeciw”

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu