– Ceny energii rosną. Gdzie jest pomoc indywidualnym gospodarstwom domowym i jednostkom samorządu? – pyta poseł premiera. W interpelacji

– Poseł Tomasz Szymański skierował do prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego interpelację poselską w sprawie ochrony obywateli i instytucji jednostek samorządu terytorialnego przed wysokimi kosztami ogrzewania – informuje Jakub Kopkowski, asystent posła na Sejm RP Tomasza Szymańskiego.

Tomasz Szymański, poseł RP (PO, Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska).

– Interpelacja ta została złożona z uwagi na liczne sygnały obywateli, którzy obawiają się gigantycznych kosztów, jakie będą musieli ponieść podczas najbliższego sezonu grzewczego – wyjaśnia Jakub Kopkowski.

Jakie kwestie poruszył poseł Tomasz Szymański (PO, Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska) w interpelacji do premiera?

Czytamy: „ Szanowny Panie Premierze, do biura poselskiego zgłaszają się mieszkańcy, którzy z wielką obawą patrzą w niedaleką przyszłość, przygotowując się już teraz do najbliższego sezonu grzewczego. Z problemem muszą zmierzyć się osoby, które korzystają z różnych źródeł energii m.in. oleju opałowego, ekogroszku czy pelletu. Wszyscy oczekują konkretnych działań Rządu zmierzających do zniwelowania drastycznych wzrostów kosztów ogrzewania domów i mieszkań indywidualnych gospodarstw domowych.

Jak do tej pory Rząd nie zwrócił uwagi na indywidualne gospodarstwa domowe oraz wszelkiego rodzaju instytucje Jednostek Samorządu Terytorialnego (oświatowych, sportowych, ochrony p.poż. i porządku publicznego), które w dużej liczbie ogrzewane są olejem opałowym lub pelletem. Niezrozumiałym jest, dlaczego gospodarstwa domowe i instytucje JST zostały pominięte przez Rząd w programach pomocowych w związku z drastycznym wzrostu cen na rynku energetycznym. Proszę o informację, na jakie działania Rządu mogą liczyć indywidualne gospodarstwa domowe oraz instytucje JST ogrzewające swoje budynki olejem opałowym lub pelletem, które z uwagi na bezprecedensową sytuację na rynku paliwowym nie będą w stanie ponieść tak wysokich kosztów? Na jakie formy pomocy rządowej mogą liczyć? Czy w ramach działań antyinflacyjnych podjęte zostaną działania mające na celu wykorzystanie instrumentów podatkowych?”

W interpelacji poseł Tomasz Szymański pisze również: „Kolejny problem dotyczy zakupu paliwa węglowego: ekogroszku. Mieszkańcy informują, że w ostatnim kwartale występuje duży problem z zakupem tego paliwa poprzez platformę zakupową na stronie Polskiej Grupy Górniczej oraz Tauron. W innych punktach sprzedaży stacjonarnej także występują problemy z dostawami ekogroszku. Zdarza się, że spekulanci oferują ekogroszek w cenie około 3000 zł za tonę”.

Poseł Tomasz Szymański uważa za zasadne, aby rząd zagwarantował wszystkim chętnym obywatelom możliwość zakupu paliwa węglowego, w tym ekogroszku, w punktach sprzedaży (również internetowych) należących do spółek z udziałem Skarbu Państwa, po cenach z ujętą już rekompensatą rządową.

Pyta: „Czy Rząd podejmie działania, dzięki którym klienci indywidualni spółek z udziałem Skarbu Państwa będą mogli bezproblemowo zakupić paliwa węglowe?”

O udzielonej przez premiera odpowiedzi poinformujemy.

(marz)             

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

– Ceny energii rosną. Gdzie jest pomoc indywidualnym gospodarstwom domowym i jednostkom samorządu? – pyta poseł premiera. W interpelacji

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu