Do 27 maja ma powstać w Grudziądzu Inkubator Przedsiębiorczości. Nada nowoczesnego sznytu centrum komunikacyjnemu miasta (zdjęcia)

Plany były takie, żeby gmach Inkubatora Przedsiębiorczości powstał do końca 2022 roku. Nowy termin zakończenia budowy to 27 maja 2023 r.

Obiekt powstaje w centrum Grudziądza, do niedawna równocześnie w bezpośrednim sąsiedztwie innej poważnej inwestycji: modernizacji torowiska tramwajowego. Inkubator rośnie na placu otoczonym dookoła zabudowaniami. To utrudniło wykonawcy zadanie, ale doszły nowe, nieprzewidziane okoliczności.

– Nie było dotąd tak dużych wzrostów cen materiałów i zakłóceń łańcuchów dostaw. Całkiem nowa sytuacja ekonomiczna, m.in. inflacja wywołała niespotykane dotychczas żądania płacowe brygad budowlanych. Ostatnio trudno było utrzymać stabilność zatrudnienia pracowników, szczególnie w takich zawodach jak cieśla czy zbrojarz  – wyjaśnia Leszek Mrazek, prezes Grudziądzkiego Parku Przemysłowego.  – Wykonawca zwrócił się z prośbą o dodatkową kwotę na pozostałe jeszcze prace i dokończenie tej inwestycji. Waloryzacja wyniesie 3 086 tys. zł brutto.

Architektura tego budynku (o wysokości 16,5 metra) będzie spinać długi ciąg kamienic wzdłuż al. 23 Stycznia z domami przy ul. Toruńskiej. Kamienice przy al. 23 Stycznia właśnie są odnawiane i wraz z Inkubatorem Przedsiębiorczości nadadzą temu miejscu całkowicie nowy sznyt. Zamiast zapyziałych „szauerków” przy dawnym parkingu i kramów handlowych koło przystanku tramwajowego będzie nowoczesne rozwiązanie godne centrum prawie 100-tysięcznego Grudziądza.

Przechodnie zauważają, że budowa zmierza ku końcowi. Co jeszcze zostało do wykonania? Głównie elewacje i instalacje wewnątrz obiektu. Powstaną wszelkie udogodnienia dla poruszania się osób niepełnosprawnych. Zainstalowane zostaną dwie windy.

34 miejsca parkingowe znajdą się w środku, na dziedzińcu Inkubatora. W budynku będzie można wynajmować biura lub sale konferencyjne, z możliwością ich łączenia lub rozdzielania na mniejsze moduły. Na parterze przewidziana jest m.in. recepcja, sale konferencyjne i część gastronomiczna a biura – na piętrach.

Całkowity koszt budowy Inkubatora Przedsiębiorczości w Grudziądzu to 28 904 000 zł brutto.

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT

Tak będzie wyglądać Inkubator Przedsiębiorczości u zbiegu al. 23 Stycznia i ul. Toruńskiej w Grudziądzu.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Do 27 maja ma powstać w Grudziądzu Inkubator Przedsiębiorczości. Nada nowoczesnego sznytu centrum komunikacyjnemu miasta (zdjęcia)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu