Dochody w budżecie Grudziądza w 2024 roku wyniosą 819,6 miliona zł. a wydatki 839,3 miliona zł. Miasto będzie się rozwijać. To rok proinwestycyjny

– Rok 2024 powinien być przełomowy w zakresie finansów samorządowych i pozyskiwania funduszy zewnętrznych. Musimy być na to przygotowani – mówił Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza na konferencji prasowej w sprawie budżetu.

Maciej Glamowski – prezydent Grudziądza (z prawej) i Tomasz Szczechowski, skarbnik miasta.

– Łączna kwota wydatków majątkowych czyli na inwestycje to prawie 150 milionów złotych. Z kolei wydatki bieżące wyniosą prawie 689 mln zł., w tym najwięcej wydamy na oświatę i edukację, bo prawie 275 milionów zł. czyli 39,9 procent – objaśniał prezydent Maciej Glamowski. – Na koniec 2024 roku zadłużenie miasta sięgnie 308,8 miliona zł. Ten dług jest porównywalny z tymi, jakie mają miasta wielkości Grudziądza. Na przykład Toruń zakłada w budżecie relatywnie większy dług, w porównaniu z dochodami i wydatkami tego miasta.   

– Przede wszystkim zależy nam na realizacji inwestycji strategicznych, determinujących rozwój miasta. Kontynuujemy szeroki zakres budów i remontów dróg. Oczywiście pilnować będziemy wszystkich, także mniejszych inwestycji jak choćby inwestowanie w szkolne kuchnie. One wszystkie są dla mieszkańców bardzo ważne – zapewniał prezydent.

Jakie są inwestycje strategiczne?

Budowa infrastruktury drogowej wraz z budową hali targowej handlu hurtowego, co kosztować będzie ok. 28,2 miliona zł. w tym dofinansowanie to 22,3 miliona zł.  Bardzo ważna będzie też budowa dróg na osiedlu Rządz – I etapu za ponad 23 mln zł. (dofinansowanie prawie 15 milionów zł) oraz budowa wyczekiwanego basenu Delfinek przy ZSO za ponad 46 mln zł. (dofinansowanie 30 mln zł.)

Ponadto poprawa dostępności komunikacyjnej obszaru przemysłowego Mniszka i Rządza kosztować będzie ponad 60 milionów zł.. Tu dofinansowanie budowy dróg jest wysokie bo aż 58,8 mln zł.     

W Grudziądzu będą kontynuowane a także rozpoczynane nowe inwestycje współfinansowane z funduszy unijnych. Dofinansowanie na te przedsięwzięcia sięgnie prawie 7,5 miliona zł. (czyli większość kosztów). Przewiduje się m.in.: budowę ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż ul. Miłoleśnej, drogi dla rowerów wzdłuż ul. Dębowej czy też utworzenie Klubu Dziecięcego Strzemięcin.

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT

Szczegóły budżetu Grudziądza na 2024 rok podajemy na planszach poniżej:

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Dochody w budżecie Grudziądza w 2024 roku wyniosą 819,6 miliona zł. a wydatki 839,3 miliona zł. Miasto będzie się rozwijać. To rok proinwestycyjny

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu