Radni zdecydowali: dwie miejskie spółki połączą się. Grudziądzki Holding Komunalny SA zostanie przejęty przez Grudziądzki Park Przemysłowy

Dziś, na czwartej sesji Rady Miejskiej IX kadencji przyjęta została uchwała w sprawie wyrażenia zgody na połączenie spółek. Ma ono nastąpić w drodze przejęcia Grudziądzkiego Holdingu Komunalnego SA z siedzibą w Grudziądzu przez Grudziądzki Park Przemysłowy Sp. z o.o. z siedzibą w Grudziądzu.

FOT. MARYLA RZESZUT

Dwie miejskie spółki połączą się. Grudziądzki Holding Komunalny SA zostanie przejęty przez Grudziądzki Park Przemysłowy. 29 maja, na czwartej sesji Rady Miejskiej IX kadencji przyjęta została uchwała w sprawie wyrażenia zgody na połączenie spółek.

15 radnych głosowało za, 5 się wstrzymało, nikt nie był przeciw. Decyzję poprzedziła dyskusja, przypominająca cel powołania przed 5 laty holdingu spółek i jego rolę, jaką spełnił.

Skarbnik, Tomasz Szczechowski wyjaśniał: – Uchwała, którą  podejmą radni, jest uchwałą kierunkową. Zmierza do połączenia. Nie powoduje automatycznie fuzji. Trzeba wiedzieć, że jest organ stanowiący i wykonawczy. Uchwała, którą przedstawiono na sesji, jest strategią. Rolą stanowiącego nie jest szczegółowe przedstawianie czynności operacyjnych. Pamiętajmy, że Grudziądzki Park Przemysłowy ma obecnie dwóch wspólników: gminę miasto Grudziądz i OPEC Grudziądz.                                                                                                                                                 

Czy holding miejskich spółek powołany przed 5 laty spełnił oczekiwania? Czy trzeba było go tworzyć, skoro dziś podlega transformacji? Nad tym dość długo debatowali grudziądzcy radni. Prezydent Maciej Glamowski tłumaczył: – W owym czasie powołanie holdingu spółek było koniecznością. Tak trzeba to ocenić w kontekście katastrofalnej wtedy sytuacji grudziądzkiego szpitala. Chcąc ratować naszą lecznicę weszliśmy w program naprawczy i zabiegaliśmy o pożyczkę w granicach 250-300 milionów zł. Zadłużenie szpitala było większe, więc chcieliśmy uzyskać dodatkowe środki. Myśmy jako miasto zabiegali o te pieniądze z budżetu państwa a środki z holdingu miały uzupełnić kwotę potrzebną szpitalowi. Jednak na tę pożyczkę nie było zgody ówcześnie rządzących. Holding uporządkował wiele spraw: kadrę, kwestie finansowe, księgowe na ćwiartki etatu itp. W trakcie istnienia holding przygotował wiele projektów i robił też inne rzeczy niż te, do których został powołany, ale na ten czas był to sukces. Nikt się nie spodziewał, że nastąpi epidemia covidu.                                                                                                                                                Krzysztof Kosiński (PiS) skierował zarzut do prezydenta: – Gdy rządził rząd PiS ani razu nie spotkał się pan z osobami na wyższym szczeblu, decydującymi w sprawie kredytu. Po prostu pan nie spełniał kryteriów aby pozyskać ten kredyt. Prezydent Maciej Glamowski ripostował: – Byliśmy wraz z dyrektorem szpitala Maciejem Hoppe i skarbnikiem miasta na spotkaniu w ministerstwie zdrowia, z ówczesnym ministrem Adamem Niedzielskim. Prosiliśmy o ten kredyt, ale przyszedł minister zdrowia i usłyszeliśmy od niego, że decyzja premiera jest taka, iż nie dostaniemy ani złotówki. Są świadkowie tych rozmów. Taka była „pomoc” grudziądzkiemu szpitalowi ze strony rządu PiS.

Do czasów tworzenia Grudziądzkiego Holdingu Komunalnego wrócił też radny Przemysław Decker (Sojusz Obywatelski Grudziądz M. Glamowski) . – Dlaczego wówczas holding powstał? Miał to być ratunek przed komisarzem, ale przyszła pandemia i sytuacja się zmieniła, jednak zapadła bardzo ważna decyzja, gdyż zamiast słowa „obowiązek” wprowadzono „możliwość” pokrywania strat i miasto zostało uwolnione od przymusu pokrywania strat – podkreślił radny Przemysław Decker. – Między innymi powstający holding to był plan Glamowskiego. Trzeba globalnie patrzeć na ówczesną sytuację miasta w kontekście szpitala. Także radni PiS głosowali wtedy za powołaniem Grudziądzkich Inwestycji Medycznych. Ostatecznie zaciągnięcie tego zobowiązania nie było konieczne.

Radny Roman Sarnowski (Nowa Droga Czas Grudziądza) pytał: – Grudziądzki holding wygenerował straty. – Jak zostały pokryte? Wyjaśnił to skarbnik Tomasz Szczechowski: – Jak w każdej spółce, pokrywano przez kapitał, który wniesiono do spółki.

Prezydent Maciej Glamowski podkreślił, że przejęcie holdingu przez Grudziądzki Park Przemysłowy to krok w dobrym kierunku. – Scentralizowaliśmy to, kompetencje zdobywane prze wiele lat zostaną utrzymane w GPP.

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT      

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Radni zdecydowali: dwie miejskie spółki połączą się. Grudziądzki Holding Komunalny SA zostanie przejęty przez Grudziądzki Park Przemysłowy

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu