Festiwal „7 Grzechów Głównych” w Grudziądzu rozpocznie Teatr Wilama Horzycy z Torunia „Testamentem Marii”. Już 18 marca!

Po dwóch przedstawieniach dla najmłodszych widzów i „Przedwiośniu” rusza festiwal dla dorosłej publiczności. „Testament Marii” w reżyserii Piotra Kurzawy to pierwszy spektakl  Grudziądzkiej Wiosny Teatralnej. Wystąpi dawno nie oglądany na grudziądzkiej scenie Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu.  

Na grudziądzkiej scenie wystąpi Agnieszka Wawrzkiewicz w spektaklu Testament Marii” Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu. Fot. Wojtek Szabelski

„Mówią, że ich zapiski zmienią świat.
– Świat? – spytałam. – Cały świat?
– Tak, cały.”

Colm Tóibín „Testament Marii”

Przeważnie przedstawia się ją jako cichą, pokorną, kochającą kobietę w pełni akceptującą swój los. A kim dla Colma Tóibína, mistrza psychologicznego realizmu, jest Maria? W jaki sposób mierzy się on z jej historią? Jak zabrzmi Ewangelia opowiedziana z kobiecej perspektywy? „Testament Marii” to mocne, skłaniające do myślenia wyznanie Marii, matki Jezusa.

W recenzji tego spektaklu Anita Nowak, krytyk literacki z Bydgoszczy napisała:

Wcielająca się w postać Marii, Agnieszka Wawrzkiewicz w szarych lnianych szatach, […] z gładko zaczesanymi w grecki węzeł włosami, już na pierwszy rzut oka jest ucieleśnieniem boskiego piękna; jakby zszedłszy z piedestału, opowiada historię syna z własnej, kobiecej perspektywy. […] Krystaliczną dykcją i pięknym jasnym głosem maluje w naszej wyobraźni pejzaże, obrazy miast i wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat.

(Anita Nowak, e-teatr)

Po raz pierwszy spektakl ten wystawiony był na Broadwayu przez Scott Rudin Productions.  Współtworzony przez Dublin Theatre Festival i Landmark Productions przy wsparciu Irish Theatre Trust.

Przekład: Jerzy Kozłowski
Reżyseria: Piotr Kurzawa
Scenografia
: Małgorzata Pietraś
Występuje: Agnieszka Wawrzkiewicz

Fotografie: Wojtek Szabelski
Czas trwania: 1 godz. 15 minut (bez przerwy)

Początek spektaklu w teatrze 18 marca (sobota) o godz. 19.00. Bilety w cenie 50 i 40 zł.

Oprac. (marz)

„Testament Marii” w Teatrze Wilama Horzycy w Toruniu. Fot. Wojtek Szabelski/szabelski.com

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Festiwal „7 Grzechów Głównych” w Grudziądzu rozpocznie Teatr Wilama Horzycy z Torunia „Testamentem Marii”. Już 18 marca!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu