Grudziądz. Uroczystość patriotyczna i odsłonięcie pamiątkowej tablicy przy pomniku 10 Pomordowanych przez Niemców  

Mieszkańcy miasta (w tym młodzież szkolna) uczcili pamięć ofiar publicznego rozstrzelania 10 grudziądzan w październiku 1939 roku. 

Pomnik ten wzniesiono przy ul. Piłsudskiego w pobliżu gmachu NOT.

Uroczystość poprzedziła msza święta w kościele Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny (Młodzieżowy).

W trakcie ceremonii pod pomnikiem odbył się występ artystyczny uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Grudziądzu, modlitwę odmówił ks. proboszcza Dariusz Hirsch a przemówienie wygłosił prezydent Grudziądza Maciej Glamowski. Odsłonięta została tablica pamiątkowa. O ofiarach publicznego rozstrzelania mówił przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej.

Złożone zostały wiązanki kwiatów. Zapłonęły znicze.

Co wydarzyło się w Grudziądzu 29 października 1939 roku?

W samo południe publicznie rozstrzelani zostali polscy patrioci: Edward Baranowski, Władysław Borkowski, Jan Dawczyński, Michał Dobrzański, Ignacy Gozdowski, Walenty Jakubowski, Józef Kitowski, Piotr Leja, Józef Madej oraz Paweł Michałek. Byli to przedstawiciele sądownictwa, oświaty, wojska, kolei, starostwa i policji. Wszyscy należeli do Polskiego Związku Zachodniego. Egzekucję przeprowadzono w odwecie za rzekome rozlepianie przez Polaków plakatów nawołujących do oporu wobec Niemców.

(marz)

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Grudziądz. Uroczystość patriotyczna i odsłonięcie pamiątkowej tablicy przy pomniku 10 Pomordowanych przez Niemców  

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu