Otwarcie multimedialnego Muzeum Handlu Wiślanego FLIS już 10 i 11 września. Zwiedzanie bezpłatne, święto na całej ulicy Spichrzowej. Mamy program, sprawdźcie!

Nowe Muzeum rozsławi wielowiekową rolę Grudziądza na szlaku wiślanym, jednym z najważniejszych traktów handlowych. Będzie dział o historii spichlerzy i ich roli w przemyśle zbożowym. W multimedialnym wydaniu. Dowiemy się też ciekawych rzeczy o ówczesnych ludziach. Otwarcie 10 i 11 września. Będą atrakcje na całej ul. Spichrzowej!

Muzeum Handlu Wiślanego FLIS w Grudziądzu powstało w spichrzach 33-35.

Przeszłość Grudziądza i jego związek z królową polskich rzek podana w multimedialnym wydaniu zainteresuje każdego. Takiego muzeum na pewno brakowało i wypełniona zostanie ważna luka w historii miasta. Muzeum Handlu Wiślanego FLIS ulokowane jest w spichrzach 33-35. Będzie oddziałem Muzeum im. ks. dra Władysława Łęgi w Grudziądzu.

– Koszt stworzenia tego muzeum to ponad 10,5 mln zł. Z czego 9 034 581 zł to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. W Muzeum Handlu Wiślanego FLIS pokazywać będziemy piękną, bogatą tradycję i historię naszego miasta w atrakcyjnym, multimedialnym wydaniu – informuje Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – Otwarcie nastąpi 10 i 11 września. Cała ulica Spichrzowa będzie w tych dniach tętnić życiem. Przewidujemy koncerty, animacje, warsztaty i coś pysznego do jedzenia.

Muzeum Handlu Wiślanego FLIS będzie otwarte dla zwiedzających 10 i 11 września w godz. 12.00-18.00.

– Oś ekspozycyjna oparta jest na trzech podstawowych zagadnieniach dotyczących handlu wiślanego – objaśnia Emilia Markot – Borkowska, zastępca dyrektora Muzeum im. ks. dra W. Łęgi w Grudziądzu. – Treścią przewodnią jest związek nadwiślańskiego miasta Grudziądza z groźnym żywiołem wody, który oswojono a jego potencjał wykorzystywano na przestrzeni wieków. Każda z kondygnacji Muzeum ma odmienny charakter w warstwie aranżacyjnej. Każdy poziom poświęcony jest innemu tematowi, a całość składa się na płynną, spójną narrację.

W nowym muzeum szeroko prezentowana będzie wielowiekowa rola miasta na szlaku wiślanym, jednym z najważniejszych traktów handlowych. Ekspozycja dużo nam powie o także o ludziach i mieście, które dzięki nim wyrosło na brzegu Wisły.

Sala na poziomie 0 przeznaczona została na archeologię i etnografię szlaku wiślanego. Pomieszczenie na kondygnacji -1 zawiera cenne eksponaty związane z historią grudziądzkich spichlerzy oraz ich rolę w rozwoju handlu. Na poziomie -2 dowiemy się wiele o grudziądzkim przemyśle zbożowym od czasów lokacji miasta w XIII wieku do wielkiego kryzysu gospodarczego lat 20.

Pracownicy Muzeum im. ks. dra W. Łęgi w Grudziądzu cieszą się: – Po wielu miesiącach przygotowań możemy z radością zaprosić Państwa do wnętrz naszego oddziału – Muzeum Handlu Wiślanego FLIS. 10 i 11 września  zapraszamy na ulicę Spichrzową 33-35, aby wspólnie świętować z okazji uroczystego otwarcia nowego muzealnego obiektu!

PROGRAM:

sobota, 10 września 2022
12.00 – oficjalne otwarcie
12.00 – 18.00 – możliwość indywidualnego zwiedzania ekspozycji, pokazy wypieku, stoisko informacyjne, sklep z pamiątkami, stoiska wystawiennicze z regionalnymi produktami
12.00 – 14.00 – warsztaty „Piaskiem malowane”
13.00/15.00/17.00 – zwiedzanie z przewodnikiem
14.00 – 16.00 – warsztaty „Brokatowe impresje”
19.00 – koncert „W nurcie retro”


niedziela, 11 września 2022
12.00 – 18.00 – możliwość indywidualnego zwiedzania ekspozycji, pokazy wypieku, stoisko informacyjne, sklep z pamiątkami, stoiska wystawiennicze z regionalnymi produktami
12.00 – 14.00 – warsztaty „Piaskiem malowane”
13.00/15.00/17.00 – zwiedzanie z przewodnikiem
14.00 – 16.00 – warsztaty „Brokatowe impresje”
16.30 – koncert Kapeli Chełmińskiej.

Na wszystkie wydarzenia w Muzeum Handlu Wiślanego FLIS 10 i 11 września 2022 roku – wstęp wolny!

TEKST I FOT. Maryla Rzeszut

Ulica Spichrzowa w Grudziądzu zmienia swój charakter. Pięknieje i coraz więcej jest tu ciekawych wydarzeń.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Otwarcie multimedialnego Muzeum Handlu Wiślanego FLIS już 10 i 11 września. Zwiedzanie bezpłatne, święto na całej ulicy Spichrzowej. Mamy program, sprawdźcie!

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Podobne wpisy:

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu