Jak 5 lat temu, pod szyldem Sojusz Obywatelski Grudziądz do wyborów samorządowych idzie prezydent Maciej Glamowski (wideo, zdjęcia)

Ogłosił, że o drugą kadencję Koalicja Obywatelska będzie walczyć wspólnie z Lewicą i Polską 2050 (Trzecią Drogą), tak jak przed 5 laty. A rząd i Parlament RP dopiero teraz odkrył siłę takiej konfiguracji politycznej.

Wspólną walkę w wyborach samorządowych zadeklarowali na konferencji prasowej w Spichlerzu 57 Łukasz Kowarowski, lider Lewicy i Szymon Gurbin (Polska 2050, Trzecia Droga). Łukasz Kowarowski od razu zaznaczył, że Lewicy zależy na wprowadzeniu bezpłatnych przejazdów dla mieszkańców w wieku od 65 lat.

O takiej konfiguracji politycznej tych partii mówiło się w Grudziądzu od dłuższego czasu, teraz ogłoszono to oficjalnie.

Tu Grudziądz wyprzedził rząd RP i Sejm! – Ten sam układ środowisk politycznych ma obecna siła rządząca Polską – zauważył na konferencji prasowej Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – W nowej kadencji, jeśli wygramy wybory, będziemy mogli osiągnąć więcej, gdyż będą pieniądze z KPO i unijne, a w ministerstwach w Warszawie  już rozmawia się nam zupełnie inaczej. Jesteśmy traktowani jak partnerzy.

– Nie zawsze z Lewicą i Polską 2050 mamy to samo spojrzenie na problemy miasta, ale potrafimy się porozumieć. Różnorodność nas wzmacnia. Potrafimy dyskutować i przedstawiać swoje argumenty – tłumaczył prezydent Maciej Glamowski – To, co nas łączy, to poszanowanie demokracji i praworządność. Mamy wiele projektów do zrealizowania. Zawalczymy o głosy mieszkańców, bo to oni decydują, kto sprawuje władzę. Sam prezydent nie zdziała wiele. Musi być silny samorząd, a kandydaci na radnych z naszych list to mocne nazwiska. Ta kadencja była dla nas trudna z wielu powodów: pandemii, wybuchu wojny na Ukrainie, ale też dlatego, że – nie ukrywajmy – PiS-owi nie zależało na silnym samorządzie. Raczej na centralizacji władzy. A my stawiamy na silny samorząd, blisko mieszkańców, którzy mają wpływ na to, co będzie w ich mieście realizowane. W mijającej kadencji zrealizowaliśmy w Grudziądzu wiele projektów za ponad pół miliarda złotych. Także spółki miejskie wykonały swoje, ambitne programy. Możemy z optymizmem patrzeć w przyszłość.

Numerami 1 na listach wyborczych będą właśnie: Maciej Glamowski, Łukasz Kowarowski i Szymon Gurbin. Jest jeszcze czwarta „jedynka”, ale na razie na urlopie i gdy dołączy wkrótce, poznamy ją.

Od lewej: Szymon Gurbin, Maciej Glamowski i Łukasz Kowarowski.

Łukasz Kowarowski (Lewica, przewodniczący Rady Miejskiej w Grudziądzu) przyznał: – Różni nas wiele, ale potrafimy współdziałać. Nowa Lewica będzie wyczulona na pakiet socjalny, m.in. bezpłatne bilety komunikacji miejskiej dla mieszkańców w wieku od 65 lat. Kończy się trudna kadencja. Przypomnijmy sobie sytuację finansową sprzed 5 lat: groził nam komisarz, Regionalna Izba Obrachunkowa miała poważne zastrzeżenia do budżetu, traciliśmy jako miasto wiarygodność. Rzucano nam kłody pod nogi. Wyszliśmy z tej tragicznej sytuacji obronną ręką, mamy dobre opinie od RIO, wiarygodność i trzeba na nasze dokonania patrzeć z perspektywy tych 5 lat. Nie jesteśmy od tego, żeby się we wszystkim zgadzać. Istnieje różnica zdań, ale jesteśmy sobą, nie jesteśmy sztuczni. Potrafimy dyskutować i negocjować.

Łukasz Kowarowski (przewodniczący Rady Miejskiej w Grudziądzu, Lewica): – Będziemy wyczuleni na pakiet socjalny.

Szymon Gurbin (wiceprezydent Grudziądza, Polska 2050): – Postanowiliśmy, aby tego prezydenta wspierać, a nie zwalczać. Pozwala rozwinąć skrzydła obywatelskości, realizować wizje mieszkańców. Tak jak Trzecia Droga w Polsce, tak my w Grudziądzu jesteśmy pewni, że to co wpisuje się w wizję świata to wpisuje się w koncepcję naszej wizji. Będziemy wspierać obecnego prezydenta, bo Grudziądz idzie w dobrym kierunku.

TEKST, FOT. I WIDEO: MARYLA RZESZUT

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Jak 5 lat temu, pod szyldem Sojusz Obywatelski Grudziądz do wyborów samorządowych idzie prezydent Maciej Glamowski (wideo, zdjęcia)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu