Jan Stobeusz, Halina Małecka, Tadeusz Gust i Christian Janca powrócili we wspomnieniach. Zaduszki Muzyczne w Bazylice (wideo, zdjęcia)

„Wspomnienie jest formą spotkania” – to motto III Grudziądzkich Zaduszek Muzycznych w Bazylice Mniejszej im. św. Mikołaja. To był wzruszający, piękny wieczór, podczas którego przywołaliśmy w pamięci nieżyjących już muzyków, ważnych w historii miasta.

Zaduszki były dopracowane w szczegółach, bardzo starannie przygotowane. Najpierw hejnał Grudziądza zagrał Jakub Perehuda, uczeń w klasie trąbki Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia. Wiersz „Dzień Zaduszny” Jana Brzechwy przeczytał Tomasz Jurek, który poprowadził cały koncert. Czytał wspomnienia o każdym z nieżyjących muzyków, dla których wystąpili współcześni, grudziądzcy artyści. Na ekranie pojawiały się archiwalne zdjęcia i ciekawie dobrane informacje z życia: kompozytora Johanna Stobeusza, pianistki i nauczycielki Haliny Małeckiej, dyrygenta Tomasza Gusta i muzyka Christiana Jancy. Każdą z takich prezentacji kończyło zdjęcie grobu zmarłego muzyka…

Kunszt gry organowej zaprezentował Marek Matecki improwizując do utworu „Phantasia Fugate” Johanna Stobbe (Stobeusza). W hołdzie Stobeuszowi śpiewał też Chór Kameralny The G Singers pod batutą Jagody Mielewczyk.

Dla Haliny Małeckiej grali uczniowie PSM i i III stopnia im. S. Moniuszki: Cyprian Tessmer i Michał Szołtyski. Mazurka Chopina zagrał też Tomasz Gust, dedykując występ swojemu dziadkowi – Tadeuszowi Gustowi, dla którego wkrótce śpiewał Chór Męski Echo pod dyrekcją Jerzego Cieślaka.

Członkowie zespołu Vacat grali dla swojego nieżyjącego kolegi Christiana Jancy. Andrzej Dzieja Mądzielewski skomponował nawet utwór „Blues dla Christiana”, wykonany w sobotni wieczór w Bazylice.

Utwór Andrzeja Dziei Mądzielewskiego „Blues dla Christiana” wykonuje zespół Vacat (fragment).

Ks. kanonik Dariusz Kunicki poprowadził wspólną modlitwę w intencji ś.p. muzyków. Oklaski do nieba wszystkich obecnych w Bazylice zakończyły koncert.   

III Grudziądzkie Zaduszki Muzyczne to wydarzenie wyjątkowe, pod patronatem  prezydenta Grudziądza Macieja Glamowskiego, który wręczył na koniec podziękowania i dyplomy. Osoby zaangażowane w organizację Zaduszek – z autorką scenariusza koncertu – Aleksandrą Drozdecką – otrzymały piękne, czerwone róże.

TEKST, FOT i WIDEO: MARYLA RZESZUT     

Tomasz Jurek prowadzi koncert III Grudziądzkich Zaduszek Muzycznych.
Chór Kameralny The G Singers. Dyryguje Jagoda Mielewczyk.
Łukasz Kowarowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Grudziądzu (z lewej) i Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.
Marek Matecki i Aleksandra Drozdecka.
Łukasz Kowarowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Grudziądzu (z lewej) i Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.
Śpiewa Chór Męski Echo pod dyrekcją Jerzego Cieślaka.
Koncert prowadził Tomasz Jurek.
Gra Cyprian Tessmer z PSM I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Grudziądzu.
Gra Michał Szołtyski z PSM I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Grudziądzu.
Zespół Vacat z Grudziądza.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Jan Stobeusz, Halina Małecka, Tadeusz Gust i Christian Janca powrócili we wspomnieniach. Zaduszki Muzyczne w Bazylice (wideo, zdjęcia)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu