Miejski Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku w Grudziądzu musi znieść zakaz wprowadzania psów na kąpieliska miejskie obowiązujący z uwagi na bezpieczeństwo plażowiczów i czystość piasku oraz całego terenu kąpieliska.
Wiadomo, nie wszyscy właściciele psów trzymają je na smyczy i nie wszyscy sprzątają po swoich pupilach. A te brudzą na piasku, w wodzie, na okolicznych trawnikach… Wiemy, że na plażach bawią się często małe dzieci i musi być czysto. Te argumenty nie przemawiają jednak do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Na zakaz wprowadzania psów jeden z mieszkańców Grudziądza wniósł skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich. Dyrekcja MORiW-u otrzymała pismo, w którym rzecznik nie widzi powodu zakazywania wejścia na plaże osobom z psami.
– Uprzejmie informujemy, że zgodnie z poleceniem Rzecznika Praw Obywatelskich zniesiony został zakaz wprowadzania psów na kąpieliska miejskie MORiW w Grudziądzu. O istniejącym dotychczas zakazie wprowadzania psów na plaże poinformował RPO mieszkaniec Grudziądza. Rzecznik w korespondencji do dyrektora MORiW nie uznał zasadności istnienia takich zakazów i stwierdził, że zapisy w regulaminie są sprzeczne z normami konstytucyjnymi, przez co bezprawnie ingerują w sferę praw i wolności obywatelskich – informuje dyrekcja MORiW. – Na podstawie art. 16 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 15 lipca 1987 r. o Rzeczniku Praw Obywatelskich (Dz. U. z 2020 r. poz. 6627 ze zm.) RPO zwrócił się do MORiW o uchylenie tych zakazów.
Przedstawiciel urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich nie uznał także argumentów stojących za wprowadzeniem zakazów, takich jak troska o bezpieczeństwo osób na plażach oraz obawa o czystość i higienę piasku.
W związku z tym zapisy zostały usunięte z regulaminów, a na plażach miejskich w Rudniku i Tarpnie wyznaczone i oznakowane zostaną miejsca przeznaczone do kąpieli psów.
Jednocześnie przypominamy, że właścicieli psów obowiązują przepisy art. 10 a ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r o ochronie zwierząt Dz. U. z 2022 r. poz. 572 (zakaz puszczania psów bez kontroli) a także przepisy art. 77 paragraf 1 Kodeksu wykroczeń, z których wynika nakaz zwykłych środków ostrożności przez osoby trzymające zwierzęta , którego niedochowanie stanowi wykroczenie zagrożone karą ograniczenia wolności, grzywny lub kara nagany. Istnieje także obowiązek sprzątania po pupilach, wynikająca z przepisów ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2005r. Nr 236 poz. 2008 ze zm.) – art.3 ust.2.