Jednak na plaże miejskie w Grudziądzu można wchodzić z psami. Zakaz znosi Rzecznik Praw Obywatelskich i nakazuje… wyznaczenie miejsc do kąpieli psów

Miejski Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku w Grudziądzu musi znieść zakaz wprowadzania psów na kąpieliska miejskie obowiązujący z uwagi na bezpieczeństwo plażowiczów i czystość piasku oraz całego terenu kąpieliska.

FOT. MARYLA RZESZUT

Wiadomo, nie wszyscy właściciele psów trzymają je na smyczy i nie wszyscy sprzątają po swoich pupilach. A te brudzą na piasku, w wodzie, na okolicznych trawnikach… Wiemy, że na plażach bawią się często małe dzieci i musi być czysto. Te argumenty nie przemawiają jednak do Rzecznika Praw Obywatelskich.  

Na zakaz wprowadzania psów jeden z mieszkańców Grudziądza wniósł skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich. Dyrekcja MORiW-u otrzymała pismo, w którym rzecznik nie widzi powodu zakazywania wejścia na plaże osobom z psami.

–  Uprzejmie informujemy, że zgodnie z poleceniem Rzecznika Praw Obywatelskich zniesiony został zakaz wprowadzania psów na kąpieliska miejskie MORiW w Grudziądzu. O istniejącym dotychczas zakazie wprowadzania psów na plaże poinformował RPO mieszkaniec Grudziądza. Rzecznik w korespondencji do dyrektora MORiW nie uznał zasadności istnienia takich zakazów i stwierdził, że zapisy w regulaminie są sprzeczne z normami konstytucyjnymi, przez co bezprawnie ingerują w sferę praw i wolności obywatelskich – informuje dyrekcja MORiW. –  Na podstawie art. 16 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 15 lipca 1987 r. o Rzeczniku Praw Obywatelskich (Dz. U. z 2020 r. poz. 6627 ze zm.) RPO zwrócił się do MORiW o uchylenie tych zakazów.

Przedstawiciel urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich nie uznał także argumentów stojących za wprowadzeniem zakazów, takich jak troska o bezpieczeństwo osób na plażach oraz obawa o czystość i higienę piasku.

W związku z tym zapisy zostały usunięte z regulaminów, a na plażach miejskich w Rudniku i Tarpnie wyznaczone i oznakowane zostaną miejsca przeznaczone do kąpieli psów.

Jednocześnie przypominamy, że właścicieli psów obowiązują przepisy art. 10 a ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r o ochronie zwierząt Dz. U. z 2022 r. poz. 572 (zakaz puszczania psów bez kontroli) a także przepisy art. 77 paragraf 1 Kodeksu wykroczeń, z których wynika nakaz zwykłych środków ostrożności przez osoby trzymające zwierzęta , którego niedochowanie stanowi wykroczenie zagrożone karą ograniczenia wolności, grzywny lub kara nagany. Istnieje także obowiązek sprzątania po pupilach, wynikająca z przepisów  ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2005r. Nr 236 poz. 2008 ze zm.) – art.3 ust.2.

Przy wejściu na plażę w Tarpnie umieszczony jest regulamin, w którym do niedawna przekreślony był rysunek-symbol psa. Nie można było z psami wchodzić na kąpielisko, choć niektórzy i tak ignorowali ten zakaz i przebywali na plaży ze swoimi czworonożnymi pupilami…

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Jednak na plaże miejskie w Grudziądzu można wchodzić z psami. Zakaz znosi Rzecznik Praw Obywatelskich i nakazuje… wyznaczenie miejsc do kąpieli psów

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu