Nowy mural w Grudziądzu będzie przedstawiać Mikołaja Kopernika. Jest projekt. Wykonanie rozpocznie się 11 lipca

Grudziądz  wzbogaci się o nowy mural. Ścianę budynku przy ul. Starej ozdobi wielkie malowidło, którego bohaterem będzie słynny w całym świecie Polak – Mikołaj Kopernik, wielki astronom związany z Grudziądzem.

Mural poświęcony Mikołajowi Kopernikowi zaprojektowała Magdalena Biernat.  Prawa do projektu ma Grudziądzkie Towarzystwo Kultury.

Wykonaniem malowidła na ścianie kamienicy zajmie się Marek Fijałkowski, grudziądzki artysta plastyk i nauczyciel. Rozpoczęcie prac ma nastąpić 11 lipca. Mural gotowy będzie po wakacjach.

Mikołaj Kopernik bywał w Grudziądzu. Tu zaprezentował słynny traktat o monecie. Taki mural idealnie pasuje do całej koncepcji placu Miłośników Astronomii, gdzie od lat stoi pomnik Mikołaja Kopernika. Projekt nawiązuje do dawnej zabudowy Grudziądza, która mogła tak wyglądać w czasach Kopernika.

Inspiracją do projektu muralu był obraz Gustava Breuninga przedstawiający Grudziądz w 1901 roku. Widać na nim średniowieczne mury miejskie i Bramę Toruńską. Obraz ten ma w swoich zbiorach Muzeum im. ks. dra Władysława Łęgi w Grudziądzu.

Mural powstanie dzięki Grudziądzkiemu Towarzystwu Kultury, Miejskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Nieruchomościami i Urzędowi Miejskiemu.

Już trwają prace przy elewacji kamienicy przy ul. Starej. Wykonanie muralu rozpocznie się 11 lipca.

(marz)

FOT. MARYLA RZESZUT

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Nowy mural w Grudziądzu będzie przedstawiać Mikołaja Kopernika. Jest projekt. Wykonanie rozpocznie się 11 lipca

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu