Już widać fragment malowidła – Mikołaja Kopernika na ścianie kamienicy przy pl. Miłośników Astronomii. Zobaczcie inne murale w Grudziądzu (zdjęcia)

Zobaczycie, że wiele osób (także turystów) będzie sobie robić tu zdjęcia a Grudziądz jeszcze bardziej będzie identyfikowany z Mikołajem Kopernikiem.

Zapowiada się świetnie. Plac Miłośników Astronomii w Grudziądzu bardzo zyska, będzie atrakcyjniejszy. Zamiast szarej ściany – wielkie malowidło.  

Dlaczego akurat Mikołaj Kopernik? W tym roku, zgodnie z uchwałą Senatu RP, obchodzimy właśnie rok Mikołaja Kopernika. W 2023 roku przypada 550. rocznica jego urodzin. Patronem roku 2023 jest także Jan Matejko. Według obrazu tego wielkiego malarza odtwarza postać Kopernika wykonawca muralu – Marek Fijałkowski.  

Postać Mikołaja Kopernika widnieje na tle nieistniejącej już Bramy Toruńskiej i murów miejskich. Mural powstaje staraniem Grudziądzkiego Towarzystwa Kultury.

Autorka  projektu – Magdalena Biernat. Wykonawca muralu – Marek Fijałkowski.

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT

Można powiedzieć: Mikołaj Kopernik obserwuje z pomnika jak powstaje mural…
Mural na Strzemięcinie poświęcony mistrzowi olimpijskiemu Bronisławowi Malinowskiemu.
W Grudziądzu nie może zabraknąć muralu upamiętniającego słynne Centrum Wyszkolenia Kawalerii.
Przy ul. Spichrzowej jest mural nawiązujący do Muzeum Handlu Wiślanego FLIS.
Mural przy ul. Małogroblowej ma gen. Józef Haller, który na czele Błękitnej Armii wkroczył 23 stycznia 1920 roku do Grudziądza i przyłączył go do Polski.
Ten mural na gmachu Szkoły Podstawowej nr 21 w Grudziądzu przypomina bohatera, rotmistrza Witolda Pileckiego.
Oryginalny mural przy Unii Parku, ul. Włodka.
A w innych miastach – murale zdobią osiedla, ulice, jak ten przedstawiający Korę przy ul. Żeromskiego 44-50 w Warszawie (Bielany).
Jak mural może zmienić przestrzeń, ilustruje malowidło z Rio de Janeiro. Autor: Martin Ron.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Już widać fragment malowidła – Mikołaja Kopernika na ścianie kamienicy przy pl. Miłośników Astronomii. Zobaczcie inne murale w Grudziądzu (zdjęcia)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu