Artyści poszli w publikę! Wspólny korowód. Koncert dla Macieja Kossowskiego to pierwszy krok, by go w Grudziądzu trwale upamiętnić (wideo, zdjęcia)

– To jest historyczny koncert! – orzekł jego inicjator Edmund Otremba, który sam też wystąpił. Hasło koncertu „Nie mówię żegnaj” nabrało nowego znaczenia: nie żegnamy się z piosenkami Macieja Kossowskiego – tymi, które sam śpiewał i tymi, które komponował dla przyjaciół z Czerwono-Czarnych. Powróciły w pełnej krasie.

Troje konferansjerów wprowadza publiczność w tematykę koncertu. Od lewej: Anna Janosz – dyrektor CK Teatr, Maciej Glamowski – prezydent Grudziądza i Edmund Otremba – inicjator koncertu, przyjaciel Macieja Kossowskiego.
Anna Janosz, Maciej Glamowski i Edmund Otremba – przekazują ciekawostki o Macieju Kossowskim (gdzie w Grudziądzu mieszkał, do których szkół chodził, jak nauczył się grać na trąbce itp.)
„Trzynastego” jeszcze raz na bis! Artyści – panie w pięknych sukniach i eleganccy panowie ruszają ze sceny do publiczności. Wspólny korowód przez scenę i widownię!

Publiczność chce tych piosenek słuchać. Starsze pokolenie pamięta je z młodości a coraz młodsi wokaliści śpiewają je nadając im całkiem nowy wyraz. Właśnie koncert w Grudziądzu był międzypokoleniowy…

Inicjator koncertu Edmund Otremba przypomniał kilka faktów z życia Macieja Kossowskiego, który zmarł w Nowym Jorku. Dlaczego w ogóle wyjechał do USA? Bo się zakochał i ożenił. Do Grudziądza na jeden, jedyny koncert wrócił w 2012 roku. Właśnie teraz mamy dobrą okazję do upamiętnienia grudziądzanina, który zrobił niesamowitą karierę jako wokalista, kompozytor i instrumentalista. Koncert 26 lutego w teatrze to pierwszy krok. Edmund Otremba go zainicjował, prezydent Grudziądza Maciej Glamowski poparł pomysł. Zrodziła się też koncepcja, by upamiętnić w Grudziądzu w jakiś widoczny sposób Macieja Kossowskiego – tablicą, rzeźbą lub nazwą… Decyzja zapadnie w Ratuszu.      

W niedzielę w teatrze na scenie ustawione był lampiony, przypominające, że Maciej Kossowski na zawsze odszedł niedawno… (30 października 2022 r. w Nowym Jorku).

– To będzie niezwykły koncert piosenek big-beatowych Macieja Kossowskiego z lat 60. i 70. Utwory te można wykonać rozrywkowo ale też klasycznie – zapowiadała Anna Olszowy, dyrektor CK Teatr w Grudziądzu.

I miała rację, gdyż piosenki, które Maciej Kossowski skomponował dla siebie i innych wokalistów, na grudziądzkiej scenie nabrały całkiem innego wymiaru. W poetyckiej wersji wokalistek ze Studia Piosenki Zbigniewa Poliszczuka („Mały Książę”) czy w wielogłosowym wykonaniu zespołu Afterview („Nie bądź taki szybki Bill”, „Dwudziestolatki”). Obiecująco zabrzmiały Marysia Trętkiewicz („Nie mówię żegnaj”) i najmłodsza wokalistka w tym koncercie Ania Kminikowska (Szkoła Muzyczna Yamaha, Sweet Accordion). Ania wruszająco zaśpiewała „Był taki toś” Kasi Sobczyk a zespół muzyczny pięknie budował nastrój…

Zespół Afterview.
Chór Tibi Mariae.

Nie zawiódł chór „Tibi Mariae” a Grudziądzka Orkiestra Dęta gra coraz lepiej i wraz z formacją Sweet Accordion tworzyła znakomitą bazę muzyczną koncertu. Wokaliści mając dobrą orkiestrę lepiej śpiewają. Publiczność ujął Artur Kowalewski (z Grudziądzką Orkiestrą Dętą) swoją wersją „Wakacji z blondynką” – dobry głos, zacięcie sceniczne, śpiewa całym sobą…

O tym, że nasi nestorzy big-beatu Edmund Otremba i Teresa Chodyna zaśpiewają dobrze – było wiadomo, koncertują w Grudziądzu regularnie. Ale budujące jest, że mamy rozwijających się, młodych wokalistów, których słucha się z przyjemnością i przekonaniem, że ich możliwości są naprawdę spore.

Finałowa piosenka „Trzynastego” wykonana gremialnie przez wszystkich wykonawców i sporą część publiczności skończyła się tym, że artyści tanecznym wężykiem zeszli na scenę do widowni i wciągnęli siedzących z przodu do wspólnego korowodu…   

Reżyserem koncertu był Zbigniew Kulwicki.

TEKST, FOT, WIDEO: MARYLA RZESZUT

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Artyści poszli w publikę! Wspólny korowód. Koncert dla Macieja Kossowskiego to pierwszy krok, by go w Grudziądzu trwale upamiętnić (wideo, zdjęcia)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu