Ładowarka do „elektryków” w Grudziądzu przetestowana. A trafostacja na al. 23 Stycznia wygląda jak słup ogłoszeniowy… Tak chciał konserwator

Ekipa z grudziądzkiego MZK przetestowała pierwszą ładowarkę do autobusów elektrycznych. Podłączyła go do autobusu hybrydowego. A pierwszy „elektryk” pojawi się w Grudziądzu już w kwietniu!

Wkrótce do Grudziądza trafi pierwszy z zamówionych 17 autobusów Solaris Urbino 12 Electric. Miasto wyda na te pojazdy ponad 40 milionów zł. Pierwszy elektryczny Solaris 12 Urbino pomyślnie przechodzi homologacje u producenta w Bolechowie pod Poznaniem i w Czechach.

Tymczasem w Grudziądzu trzeba było przygotować i zainstalować ładowarki dla autobusów elektrycznych.

Gdzie znajdują się takie ładowarki?

Na pętlach autobusowych: w Mniszku, na Strzemięcinie, na ul. Rydygiera koło szpitala, na ul. Poniatowskiego,  na al. 23 Stycznia.

Trafostacja ustawiona do obsługi autobusów elektrycznych na al. 23 Stycznia w Grudziądzu (koło przystanku w kierunku Tarpna) wygląda jak… słup ogłoszeniowy! Musi taka być, gdyż to wymóg konserwatora. Ten plac jest w centrum Starówki i stacja transformatorowa nie może psuć krajobrazu.

Trafostacja niczym słup ogłoszeniowy na al. 23 Stycznia w Grudziądzu. Taka forma jest odpowiednia na terenie Starego Miasta. Fot. MARYLA RZESZUT

Pierwszy z 17 autobusów Solaris Urbino 12 Electric już jest w barwach miasta Grudziądza: biało-czerwono-żółtych. Wstępne odbiory techniczne przeprowadzili wcześniej u producenta pracownicy Miejskiego Zakładu Komunikacji w Grudziądzu. Konieczne będą jeszcze szkolenia na miejscu, w Grudziądzu. Dopiero wtedy pierwszy autobus elektryczny włączony zostanie do taboru Miejskiego Zakładu Komunikacji.

To historyczna wymiana, odnawianie taboru komunikacji miejskiej w naszym mieście na nowoczesny, bezemisyjny – podkreśla Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – Niedawno kupiliśmy też cztery nowe tramwaje Moderusy Beta a wkrótce na ulicach miasta pojawią się elektryczne autobusy Solaris 12 Urbino, których będzie 17. Ponadto wcześniej kupiliśmy 7 autobusów hybrydowych. Grudziądzka flota będzie jedną z najnowocześniejszych. Wśród inwestycji strategicznych mamy dalszą przebudowę sieci tramwajowej i powstanie nowych odcinków. Wybiegając planami w przyszłość zakładamy modernizację torowisk od alei 23 Stycznia przez ulicę Dworcową w kierunku ul. Rapackiego i w kierunku Rządza. Pętla byłaby na osiedlu Mniszek. Taka rozbudowa linii oznacza konieczność dokupienia nowych tramwajów.     

MARYLA RZESZUT

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Ładowarka do „elektryków” w Grudziądzu przetestowana. A trafostacja na al. 23 Stycznia wygląda jak słup ogłoszeniowy… Tak chciał konserwator

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu