Lotniczy dworzec kolejowy w Grudziądzu

Fot. Maryla Rzeszut

PKP zamierzały rozebrać dworzec kolejowy w Grudziądzu i zbudować nowy, ale konserwator zabytków postanowił go zachować. Remont potrwa do 2024 r., z pomocą miasta.

Dworce kolejowe w pobliżu Grudziądza – np. w Malborku czy Iławie – już dawno zostały przebudowane. Są nowoczesne i bardzo ładnie się prezentują. Pasażerowie od dawna korzystają z nowoczesnych dworców w Toruniu i Bydgoszczy. Wyburzony został całkowicie dworzec we Włocławku i już budowany jest nowy.
A w Grudziądzu?
Spółka PKP SA przygotowuje przetarg na remont gmachu grudziądzkiego dworca. Będzie zmodernizowany przez PKP, z pomocą miasta.
Pierwotnie miał być wyburzony i zastąpiony tzw. dworcem systemowym, który nie wyróżniałby się spośród innych. Jednak Sambor Gawiński, wojewódzki konserwator zabytków uznał, że powinien pozostać: – To cenny obiekt z czasów modernizmu powojennego. Jest w około 90 procentach autentyczny – argumentuje. Powstał w latach 60. Powinno się go zachować.
Grudziądz zachowa więc jeden z najcenniejszych w Polsce zabytków powojennego modernizmu.
Przetarg w tym kwartale
Zarząd PKP SA poinformował, że trwają przygotowania związane z przystąpieniem do remontu dworca kolejowego w Grudziądzu. Postępowanie przetargowe na opracowanie programu funkcjonalno – użytkowego ma być ogłoszone w drugim kwartale 2022 r. Jakie prace obejmie modernizacja dworca, zostanie szczegółowo uzgodnione w fazie tworzenia dokumentacji projektowej, według wytycznych służb konserwatorskich.
Modernizacja ruszy za rok
Remont dworca rozpocznie się w drugim kwartale 2023 r. Oddanie obiektu do użytku planowane jest na czwarty kwartał 2024 r. – informuje Maciej Małecki, sekretarz stanu w ministerstwie aktywów państwowych sprawującym nadzór nad PKP. – Dzięki remontowi powstaną także nowoczesne toalety i windy, co umożliwi osobom starszym i niepełnosprawnym oraz rodzicom z dziećmi w wózkach komfortowe poruszanie się po obiekcie i dotarcie na perony.
Obecnie, żeby wejść na peron lub z niego wrócić, trzeba dwa razy pokonać wysokie schody. O skorzystaniu z toalet nie ma mowy. Są zamknięte na kłódkę.
Lotniczy Grudziądz rozwinie tu skrzydła
Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Nieruchomościami podpisało umowę o wydzierżawieniu części obiektu. Na piętrze urządzona zostanie ekspozycja Lotniczego Grudziądza. To może korzystnie wyróżniać dworzec na tle innych tego typu obiektów i przypominać o pięknych tradycjach lotniczych miasta.
Grudziądz szybko musi zyskać nowy dworzec. Nie może być kompromitacją, gdy powstanie Centralny Port Komunikacyjny, który skomunikuje Grudziądz z siecią nowych połączeń kolejowych, m.in. Włocławek-Grudziądz-Gdańsk-Słupsk.


(marz)

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Lotniczy dworzec kolejowy w Grudziądzu

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu