3,5 miliona zł. z Polskiego Ładu na Willę Victoriusa w Grudziądzu! Miasto ratuje kolejne cenne, zabytkowe obiekty i zabiega o dofinansowanie 10 projektów. Zyskuje ul. Spichrzowa i Starówka (zdjęcia)

Ładnie wyremontowane spichlerze: dwa dla Muzeum Handlu Wiślanego FLIS i Spichlerz 57 to początek. Ulica Spichrzowa w Grudziądzu szybko przechodzi metamorfozę. Wkrótce ujrzymy piękno wydobyte z kolejnych obiektów.

Ulica Spichrzowa niesamowicie zyskała m.in. dzięki atrakcyjnemu Muzeum Handlu Wiślanego FLIS, które przyciąga mieszkańców i turystów. Korzystnych zmian ciąg dalszy: właśnie odnawiany jest Spichlerz 30. Już odsłonięto elewację i trwają prace wewnątrz budynku (na zdjęciu powyżej).

26 września opublikowano listy zwycięskich projektów 2. edycji programu Polski Ład w dziale: zabytki.

Tak ma wyglądać Willa Victoriusa w Grudziądzu po wyremontowaniu pod nadzorem konserwatora zabytków.

Otrzymaliśmy dziś kolejne 3,5 miliona złotych dofinansowania na jeden z grudziądzkich projektów –  Willę Victoriusa. Ten oryginalny, zabytkowy obiekt chcemy zaadaptować na potrzeby Liceum Sztuk Plastycznych. Uzyskane wsparcie pozwoli na przeprowadzenie pierwszego etapu prac remontowo-konserwatorskich – dzieli się newsem Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.To znakomita wiadomość, że skutecznie zabiegamy o kolejne duże pieniądze na odnowienie niezwykłego obiektu. Zgodnie z przygotowaną koncepcją w pierwszej kolejności opracowana będzie dokumentacja projektowa pod nadzorem konserwatora zabytków.

– Mamy w Grudziądzu wiele cennych zabytków, które trzeba ratować. Aktywnie, konsekwentnie zabiegamy o środki z rządowego programu Polski Ład. Zgłosiliśmy 10 projektów do edycji dedykowanej zabytkom. Przede wszystkim bardzo potrzebne są fundusze właśnie na remont Willi Victoriusa przy ul. Armii Krajowej i na prace remontowo-konserwatorskie Spichlerza 37 – informuje też prezydent Maciej Glamowski. – Na rewitalizację Parku Miejskiego na Wzgórzu Zamkowym już otrzymaliśmy 3,5 miliona zł. dofinansowania. Projekt dalszego zagospodarowania Góry Zamkowej zakłada, że do końca 2024 roku stanie się jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem do spędzania czasu i organizowania niecodziennych wydarzeń. Inne projekty, na które potrzebne jest dofinansowanie to: prace konserwatorskie gmachu Biblioteki Miejskiej, Pałacu Opatek, Bramy Wodnej, dawnego Kolegium Jezuickiego, Przytułku Lachmana oraz fragmentu murów miejskich od ul. Klasztornej do Szkolnej wzdłuż ul. Tkackiej. Niezbędne są też prace przy budynku IV Liceum Ogólnokształcącego i przy Dziele Rogowym Grudziądzkiej Cytadeli.

Niektóre zabytkowe obiekty, żeby nie popadły w kompletną ruinę, miasto przejęło z rąk prywatnych i walczy o ich uratowanie i odrestaurowanie np. Dom Towarowy Korzeniewskich na Rynku czy Willę Victoriusa przy ul. Armii Krajowej.

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT

– Ulica Spichrzowa stała się piękną wizytówką miasta – podkreśla Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – A będzie jeszcze ładniej.
Jeszcze niedawno remontowany Spichlerz 30 był zakryty, ale już ujrzeliśmy jasną, odnowioną elewację tego obiektu.
Willa Victoriusa przy ul. Armii Krajowej zabezpieczona, z nowym dachem ma szansę na uratowanie. A jak wyglądała w rękach właściciela prywatnego? Trzy zdjęcia poniżej:
W takim stanie miasto przejęło z rąk prywatnych Willę Victoriusa.
Wizualizacja – tak ma wyglądać po remoncie Willa Victoriusa przy ul. Armii Krajowej w Grudziądzu.
W przepięknym zabytku przy ul. Klasztornej w Grudziądzu – Pałacu Opatek też konieczne jest przeprowadzenie prac konserwatorskich.
Odnawiany jest potężny gmach Domu Towarowego Korzeniewskich na Rynku.
Prace przy elewacji na rusztowaniach DT Korzeniewskich na Rynku.
Trwa remont Biblioteki Miejskiej przy ul. Legionów w Grudziądzu.
Brama Wodna też wymaga prac konserwatorskich.
Mury miejskie w Grudziądzu od strony al. 23 Stycznia w trakcie remontu i (poniżej) już po pracach konserwatorskich.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

3,5 miliona zł. z Polskiego Ładu na Willę Victoriusa w Grudziądzu! Miasto ratuje kolejne cenne, zabytkowe obiekty i zabiega o dofinansowanie 10 projektów. Zyskuje ul. Spichrzowa i Starówka (zdjęcia)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu